Machinarium

3 star 3 star

12 Yaş

Dijital Oyunlar

Bir robotun yaşadığı şehri çetelerden kurtarmaya çalıştığı, bulmaca ve mini-oyunlar üstüne kurulu bir macera oyunu.

Künye

 • Platform : PC, PS4, Xbox One, Switch, Android, iOS
 • Tür : Macera
 • Fiyat : 44,99 TL (Steam)
 • Oyun İçi Satın Alma : Yok
 • İndirilebilir İçerik : Var
 • Türkçe Dil Seçeneği : Var
 • Çıkış Tarihi : 2009
 • Dağıtıcı : Amanita Design
 • Geliştirici : Amanita Design
 • Geliştirici Firma Web Adresi : amanita-design.net/games/machinarium.html
 • PEGI Değerlendirmesi : 7

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
 • Düşünme ve Yorumlama
Machinarium’daki bütün bulmacalar zekice kurgulanmış animasyonlar ve konuşma balonlarıyla anlatılıyor. Oyunda hiç sesli konuşma yok. Oyuncu ekrandaki görüntüleri takip edip, konuşma balonunda çıkan görüntüleri ya da yazılı bilgileri yorumlayarak ne yapması gerektiğini kendi kendine anlamak zorunda.
Negatif Temalar
 • Tütün/Madde/Alkol Kullanımı
Oyunun bir bölümünde ana karakter Robot Josef’in, sigara isteyen bir mahkûm için tütün sarması gerekiyor.
Robot Josef bazen amacına ulaşabilmek için başkalarını kandırıp eşyalarını gizlice ellerinden alabiliyor.
Robot Josef’in mücadele ettiği kötü robotlar çetesi çevrelerindeki herkesin eşyalarına el koyup onları üzüyorlar.

Oyun Hakkında

Machinarium, oyuncunun, küçük ve sevimli bir robot olan Josef’e maceralarında eşlik ettiği, bulmaca temelli bir oyun. Metal binalardan oluşan, sadece robotların yaşadığı hayali bir şehirde geçiyor. Oyunun başında Josef bilinmeyen bir sebeple, parçalanmış vaziyette hurdalığa atılıyor. Oyuncunun ilk görevi, Josef’in kollarını ve bacaklarını bulup vücudunu onarmak. Bu işlemler robotlara özgü mekanik ve sevimli bir şekilde anlatılıyor, karakter herhangi bir acı hissetmiyor. Bu montaj süreci, oyuncunun oyunun sistemi hakkında fikir sahibi olmasına yardımcı oluyor. 

Oyunun ilerleyen bölümlerinde kötü bir robot çetesinin Josef’i şehirden attığı, kız arkadaşı Berta’yı kaçırdıkları ve şehri ele geçirmeye çalıştıkları ortaya çıkıyor. Üç kişiden oluşan bu robot çetesi başkalarının eşyalarına el koyuyor, onları mutlu eden şeyleri bozuyor ve diğer robotlara zorbalık ediyorlar. 

Robot Josef’in şehri ve kız arkadaşı Berta’yı çeteden kurtarması için pek çok farklı bulmaca çözmesi ve mini oyunlar oynaması gerekiyor. Oyunda hiç konuşma yok. Robotun yapması gerekenler düşünce balonları, animasyonlar ve sesler eşliğinde aktarılıyor. Robot Josef’in ne istediğini çözmekse tamamen oyuncunun düşünme ve yorumlama becerilerine kalıyor. Ama oyunun sunduğu yardımcı unsurlarla bunu çözmek o kadar da zor olmuyor. 

İki tane ipucu mekanizması var. İlki ekranın sağ üst köşesindeki ampul; tıklandığında bir grafik animasyonla sorunun ne olduğunu gösteriyor. İkincisiyse tam çözüm kitabı. Kitabın açılabilmesi için önce mini bir oyunun oynanması gerekiyor. Oyun bitirilebildiği takdirde kitap açılarak, robotun karşı karşıya olduğu bulmacanın tam çözümü el çizimi güzel bir grafikle sunuluyor. 

Ebeveyne Notlar

Robot Josef oldukça sevimli ve eğlenceli bir oyun karakteri. Oyuncu birkaç dakika boş durduğu takdirde, ihtiyaç duyduğu her şeyi içinde biriktirdiği karnı düşüyor, kendi etrafında dönüyor, müzik duyduğunda dans ediyor, hatta bazen hayaller kuruyor.  

Josef aynı zamanda oldukça mücadeleci. Tek başına da olsa tüm zorluklara rağmen onları tehdit eden çeteyle savaşıyor, kötülükle mücadele ediyor. Fakat amacına ulaşmak için bazen ihtiyacı olan nesneleri diğer robotları kandırıp oyalayarak veya onların başlarına küçük ve zararsız işler açarak çalabiliyor. Bir bölümde robot bir kediyi yakalamak için kuyruğundan çekiyor ve ona elektrik veriyor. Bir bölümde de bir robotun sigara sarmasına yardım ediyor. Bu davranışlar bazı çocuklar için kötü örnek teşkil edebilir. Ama her zaman bu tür yollara başvurmuyor. Oyun boyunca diğer robotlara, çocuklara, müzisyenlere ve hayvanlara yardım da ediyor.  

Machinarium’da herhangi bir oyun içi satın alma yok. Oyunun bütün bölümleri ve özellikleri kullanıma açık. Ama dileyen oyunun müzik albümünü satın alıp indirebilir. Oyunda Türkçe dil desteği bulunuyor. Bütün menüler ve ayarlar Türkçe olarak ayarlanabiliyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza, bulmacaları çözerken nasıl bir yol izlediğini sorabilir, gerekli olduğunu düşündüğünüz noktalarda kendi önerilerinizi sunabilirsiniz. Bu tür pratik sorun çözme becerilerinin, gerçek hayatta karşısına çıkabilecek karmaşık problemlerde nasıl işe yarayabileceğini anlatabilirsiniz. 

Oyunda Robot Josef’in, başarıya ulaşmak için birçok yola başvurmasına dikkat çekip, başarı için her aracı kullanmanın, kendi hedeflerimize ulaşabilmek için başkalarına zarar vermenin ve onları kandırmanın nelere yol açabileceği konusunda fikir alışverişi yapabilir, “başarıya giden her yol mubahtır” sözü üzerine konuşabilirsiniz.

Josef’in kız arkadaşını ve yaşadığı şehri kurtarmak için pes etmeden mücadele etmesini örnek verebilir, onun bu yaklaşımının bir hedefe ulaşmak için önemli olduğuna dikkat çekebilirsiniz. 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun