Lego Duplo World

4 star 4 star

3 Yaş

Dijital Oyunlar

Okul öncesi yaş grubuna yönelik tasarlanmış, çocukların kavram bilgisini ve beceri gelişimini desteklemeyi amaçlayan interaktif bir sanal lego oyunu.

Künye

 • Platform : iOS, Android
 • Tür : Eğitim
 • Çıkış Tarihi : 2019
 • Türkçe Dil Seçeneği : Var
 • Fiyat : Ücretsiz
 • Oyun İçi Satın Alma : Var
 • İndirilebilir İçerik : Var
 • Dağıtıcı : StoryToys
 • Geliştirici : StoryToys
 • Geliştirici Firma Web Adresi : https://storytoys.com

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
 • Kavramlar
Oyun rakamları öğrenme, benzer öğeleri eşleştirme, renkleri tanıma ve sebep-sonuç ilişkisi kurma gibi temel kavram ve becerilerin kazanılmasına destek olabilecek öğeler içeriyor.
Çocuklar, yaratıcılıklarını kullanarak bloklarla arzu ettikleri yapıları oluşturabiliyor, oyundaki karakterleri istedikleri gibi hareket ettirebiliyorlar.
Bazı bölümlerde, verilen ip uçlarını takip etmek ve uygun çözümler üretmek gerekiyor; acıkan kişiye masadaki pizzayı vermek ya da araçlar durduğunda karşıdan karşıya geçmek gibi. Bunun için de doğru zamanda doğru öğeyi tıklamak ve dikkatli bir şekilde doğru yere sürüklemek gerekiyor.
Gösterilen örnek şekilleri oluşturabilmek için hangi lego bloğunu kullanmak gerektiğini düşünüp, uygun yere, istenen şekilde yerleştirmek gerekiyor.
Bazı bölümlerde karakterlerin siparişlerini akılda tutmak ve zamanı geldiğinde doğru kişiye doğru teslimatı yapmak gerekiyor. Bazı bölümlerde ise gösterilen örnekleri oluşturabilmek için, şekilleri görsel olarak akılda tutmak gerekiyor.
Bazı bölümlerde zamanlamanın iyi ayarlanıp karakterlerin doğru zamanda doğru noktaya götürülmesi ve doğru adımın gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu da çocukların zaman yönetimi becerisinin gelişimini destekliyor.
Riskli İçerikler
 • Oyun İçi Satın Alma
Oyunda “Sayı Treni” bölümü hariç diğer bölümler ücretli. Ayrıca, düzenli aralıklarla yeni içerik ekleniyor. Ana menüde karşısına çıkan bu yeni eklentiler, ilgisini çekerek çocuğunuzu satın almaya yönlendirebilir.

Oyun Hakkında

Lego Duplo World, çocukların oynamaktan keyif aldığı Lego Duplo dünyasını mobil ortamda deneyimleme fırsatı sunan bir oyun. Okul öncesi eğitim çağındaki çocukların renkli ve farklı tipteki bloklarla arzu ettikleri yapıları oluşturabildikleri oyunda, onlara rakamları öğretecek, nesneleri eşleştirme fırsatı sunacak ve yaratıcılık, dikkat, problem çözme becerilerini geliştirecek öğelere yer verilmiş.

Oyunun ücretsiz versiyonunda sadece, rakamlardan oluşan Lego bloklarının vagonlara yerleştirilebildiği “Sayı Treni” bölümü kullanıma açık. Afrika çöllerindeki aslanlardan, kutuplardaki penguenlere kadar birçok hayvanla tanışıp fotoğraflarını çektiğimiz “Dünya Hayvanları”, ağaçtaki kediyi kurtarıp yangınları söndürdüğümüz “Kurtarma Macerası” ya da “Uçak Maceraları”, “Yemek Eğlencesi”, “İnşaat Alanı”, “Oyun Evi”, “Denizin Altında” ve “Kış Tatili” bölümleri ise ücretli.

Ebeveyne Notlar

Oyunun son derece basit bir ara yüzü var. Her tür işlem ekrana tıklayarak veya sürükleyip bırakarak gerçekleştiriliyor. Çocuklar bu sayede, oyunu kolayca oynayabiliyorlar.

Kullanılan müzik ve ses efektleri, oyundaki adımları ve elde edilen sonuçları vurgulayacak şekilde tasarlanmış. Herhangi bir öğenin tıklanması durumunda, ortaya çıkan eğlenceli sesler, çocuğunuzun yaptığı doğru adımları daha iyi kavramasını ve pekiştirmesini sağlıyor.

Oyunun her bölümünde, çocukların o bölümü oynadıklarında edinebilecekleri kazanımlar belirtiliyor. Böylece çocuğunuzun oyunun hangi bölümünde hangi becerilerini geliştirebileceğine dair bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Oyunun temel sürümü ücretsiz. Ancak birbirinden farklı 12 bölümden sadece bir tanesi ücretsiz oynanabiliyor. Oyunlara belirli aralıklarla yeni içerikler ekleniyor. Bu içeriklere erişebilmek için ücret ödemek ve uygulamanın yüklü olduğu cihaza indirmek gerekiyor. Oyunun, birkaç bölümünün birlikte satın alınabileceği farklı paket seçenekleri mevcut. Tek tek ya da paket olarak alınan bölümler herhangi bir zaman sınırlaması olmadan ömür boyu oynanabiliyor. Ancak paketin kapsamı dışında kalan ve yeni çıkan bölümler için tekrar ödeme yapmak gerekiyor. Bunun dışında bir de o ana kadar çıkmış bütün bölümleri ve çıkacak olan yeni bölümleri de kapsayan yıllık üyelik seçeneği bulunuyor. Yıllık üyelik, bölümlerin tek tek satın alındığı seçeneğe göre daha uygun bir ücretle gerçekleştirilebiliyor. Ancak bunun için de her yeni yıl için ödeme yapmak gerekiyor.

Ücretli içeriklere ulaşabilmek için önce ebeveynin doğum tarihinin girilmesi gerekiyor. Buna rağmen çocuğunuzun sizden habersiz satın alım yapmaması için, oyunu oynarken çocuğunuza eşlik etmeniz ve sizden habersiz satın alma yapmaması konusunda onu uyarmanız faydalı olacaktır.

Lego Duplo World, okul öncesi dönemdeki çocukların keyifli vakit geçirirken yeni şeyler öğrenebilecekleri ve temel becerilerini geliştirebilecekleri bir içeriğe sahip. Ancak ücretsiz versiyonda kullanılabilen bölüm sayısının kısıtlı olması sebebiyle, çocuklar kısa sürede ücretsiz olarak oynayabildikleri bölümlerden sıkılabilir ve yeni bölümlerin kilidini açmak için ödeme yapmaya yönelebilirler. Öte yandan, oyunun her bölümü arzu edilen süre boyunca oynanabildiği için, bu durum çocukların günlük ekran sürelerini aşmalarına neden olabilir. Ancak oyunda, bunun önüne geçebilmek için kullanabileceğiniz faydalı bir özellik bulunuyor.  Ayar menüsünden Uyku Modu’nu aktif hale getirdiğinizde, oyunun belirli bir süre sonra kendini durdurmasını sağlayabiliyorsunuz.

Oyunda menüler dışında dile ihtiyaç duyulmuyor. Ancak yine de oyunda Türkçe dil desteği de mevcut.

ÇİÇEK Öneriyor

Oyun her ne kadar okul öncesi yaş grubundaki çocukları hedeflese de ebeveynler de keyif alarak çocuklarıyla oynayabilirler. Oyunun öğretmeyi amaçladığı bilgileri birlikte tekrar edebilir, pekişmesini sağlayabilirsiniz. Rakamlar veya renklerle yapılan eşleştirmeleri günlük yaşamınızdaki nesnelere taşıyıp çocuğunuzun bu bilgileri pratiğe dökmesine yardımcı olabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun