Hoa

3 star 3 star

5 Yaş

Dijital Oyunlar

Hoa adlı orman perisinin uzak kaldığı evine dönerek doğayı yeniden uyandırmasını konu alan, kısa ve basit bir platform oyunu.

Künye

 • Tür : Platform
 • Platform : Platform: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S
 • Fiyat : 55,00 TL (Steam)
 • Oyun İçi Satın Alma : Yok
 • İndirilebilir İçerik : Var
 • Türkçe Dil Seçeneği : Var
 • Çıkış Tarihi : 24 Ağustos 2021
 • Dağıtıcı : PM Studios
 • Geliştirici : Skrollcat Studio
 • PEGI Değerlendirmesi : 7
 • Geliştirici Firma Web Adresi : www.hoathegame.com

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
 • Düşünme ve Yorumlama
Oyunda yeni yetenekler kazanıldıkça platform öğeleri karmaşıklaşıyor. Hedeflenen yere nasıl ulaşılacağını bulmak için oyuncunun düşünmesi ve yeteneklerini doğru yerde doğru şekilde kullanması gerekiyor.
Oyun boyunca uğurböceği, tırtıl, kelebek gibi hayvanlar, ihtiyacı olan desteği sunmak konusunda Hoa’ya çok yardımsever davranıyorlar.
Orman perisi Hoa, makineler ormanı yok ettiği için evinden kaçmak zorunda kalıyor. Hoa ormana geri döndükten sonra da doğaya yeniden yaşam veriyor. Oyun, bu hikayesiyle makinelerin doğaya verdiği zarara dikkat çekiyor.
Negatif Temalar
 • Şiddet
Oyunun sonlarına doğru Hoa dev bir robotun saldırısına uğruyor ve kontrol oyuncunun elinden çıkıyor. Hoa ölüyor ve Araf’a gidiyor. Ancak, Araf’ta geçen bölümlerden sonra hayata geri dönüyor.

Oyun Hakkında

Küçük bir orman perisinin yaşadıklarını konu alan bir platform oyunu. Hoa adındaki minik peri, uzun süre önce terk ettiği topraklara geri dönüyor ve birini aramaya başlıyor. Daha önce ormanı neden terk ettiği, şimdi neden döndüğü ve kimi aradığı bilinmiyor. Bu bilgiler oyun ilerledikçe ortaya çıkıyor.

Hoa, peşine düştüğü şeyi ararken doğaya tekrar yaşam veriyor. Yolculuğu sırasında eski arkadaşları yaşlı gergedan böceğini, kocaman kelebeği, dev uğurböceğini ve denizin derinliklerinde yaşayan ahtapotu uyandırıyor. Ancak onları uyandırabilmek için bölümler içine gizlenmiş gravürleri bulup aktif hale getirmesi gerekiyor. 

Oyunun basit ve tek düze sayılabilecek bir oynanışı var. Hoa ilk başta yürüyüp zıplamaktan fazlasını yapamıyor. Ama oyunda ilerledikçe çift zıplama, havada süzülme ve büyük taşları ittirme gibi yetenekler kazanıyor. Böylece daha önce gidemediği yerlere ulaşabilmeye başlıyor. Bu yeni yetenekleri kazanmak için bölümlere gizlenmiş 5 tane kelebeği bulmak gerekiyor. Kelebekleri toplamak da, engel olarak tasarlanmış platform öğeleri de zorlamıyor ve keskin refleksler istemiyor. Bu sadelik oyunu küçük yaştakiler için de uygun kılıyor. 

Ancak oyunun son bölümüne doğru büyük bir robot Hoa’ya saldırıyor. Bu aşamada Hoa’nın kontrolü oyuncudan alınıyor. Sonrasında olanları oyuncu bir çizgi film gibi izliyor. Hoa bu bölümün sonunda ölüyor ve Araf denilen yere gidiyor. Daha önce rengârenk olan grafikler Araf’ta siyah-beyaza dönüşüyor. Kontrol mekanizmaları da tersine çalışıyor, yani sağa basıldığında Hoa sola, sola basıldığında sağa gidiyor. Bölümün sonunda Araf’tan çıkarak tekrar canlanıyor ve oyun bitiyor. 

Ebeveyne Notlar

Oyun, Studio Ghibli adlı ünlü animasyon stüdyosunun tarzını andıran ve bir animasyon filminin içinde hissettiren, elle çizilmiş güzel grafiklere sahip. Oyun boyunca ziyaret edilen orman, mağara, sualtı dünyası etkileyici şekilde tasarlanmış. Bu arada ekranda görülen arılar, pervaneler ve ateş böcekleri oyuncuyu o dünyanın içinde hissettiriyor. Hoa'nın yolculukta karşılaştığı tırtıl, uğurböceği, yengeç gibi hayvanlar sevimli ve yardımsever karakterler. Konuşma balonlarıyla iletişim kuruyorlar. Birbirleriyle her zaman nazik konuşuyorlar. Bu doğal ortam, oyuna eşlik eden müzikle birleşince huzur veren bir atmosfer oluşuyor.

Oyunun sonlarına doğru, makineler ormanı yok ettiği için Hoa’nın evinden kaçmak zorunda kaldığı öğreniliyor. Oyun bu hikayesiyle makinelerin doğaya verdiği zarara dikkat çekiyor. Oyunda çok az düşmanla karşılaşılıyor. Onlar da Hoa’yı sadece itiyorlar. Macera boyunca kimseyle savaşılmasa da son bölümde Hoa bir robotun saldırısına uğrayıp öldürülüyor. Herhangi bir yaralanma veya kan gösterimi bulunmuyor. Ancak, oyuncu hassas bir yapıya sahipse veya oyun sırasında Hoa ile duygusal bir bağ kurmuşsa bu olay onu üzebilir. 

Oyunda sunulan Türkçe dil desteği oldukça başarılı. Hoa’da oyun içi satın alma bulunmuyor. Ama mağaza sayfasından oyunun müzik albümünü satın alarak indirmek mümkün. 

ÇİÇEK Öneriyor

Hoa’nın doğayı yeniden canlandırmak adına yaptıklarını örnek vererek, çocuğunuza doğanın içindeki tüm canlılarla birlikte bir bütün olduğunu anlatabilirsiniz. Kendi yaşam alanlarımızı oluşturmak adına başka canlıların yaşam alanlarına zarar vermenin o canlılar için hangi sonuçlara yol açtığına, bu sonuçların uzun vadede insanları nasıl etkileyebileceğine dikkat çekebilirsiniz.  

Oyundaki hayvanların birbirlerine karşı nazik yaklaşımlarını örnek göstererek saygı, yardımseverlik ve nezaketin ‘birlikte yaşam’ için ne kadar önemli olduğunun altını çizebilirsiniz.  

Çocuğunuza, oyunun sonunda robotun Hoa’ya uyguladığı şiddetle ilgili ne hissettiğini sorup, bu kurgu sahne ile oyunun dikkat çekmeye çalıştığı mesaj üzerine konuşabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun