Haven Park

5 star 5 star

6 Yaş

Dijital Oyunlar

Büyükannesinin kamp alanını eski görkemli günlerine kavuşturma sorumluluğunu üstlenen civciv Flint’in doğayı keşfetme ve becerilerini geliştirme macerasını içeren bir dijital oyun.

Künye

 • Platform : PC, Switch
 • Tür : Macera
 • Çıkış Tarihi : 5 Ağustos 2021
 • Ekran Süresi : Ortalama 2-6 Saat
 • Dil : İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça, Çince, Japonca, Portekizce
 • Türkçe Dil Seçeneği : Yok
 • Fiyat : 16,50 TL (Steam) $8.99 (Nintendo Switch)
 • Oyun İçi Satın Alma : Yok
 • Dağıtıcı : Mooneye Studios
 • Geliştirici : Fabien Weibel
 • PEGI Değerlendirmesi : 3
 • Geliştirici Firma Web Adresi : havenparkgame.com

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
 • Sorumluluk
Ana karakter Flint, başta başarabileceğinden emin olamasa da büyükannesinin yönettiği kamp alanının tüm sorumluluğunu devralıyor. Oyunda cesaretle ilerledikçe yeni yetenekler kazanıyor ve işini daha çok benimsiyor.
Kamp alanını büyütebilmesi için Flint’in doğayı keşfederek kendisine verilen görevleri tamamlaması gerekiyor. Bunun için bazen eski eşyaları tamir ediyor, bazen de para toplamak için dağ tepelerine tırmanıyor ya da kampçıların problemlerine çözüm üretiyor.
Farklı eşyalar kullanılarak kamp alanının geliştirilmesi gerekiyor. Örneğin; denize uzak olan kamp alanına havuz koyulabiliyor, eşyaların yerleri değiştirilebiliyor ya da kampçıların eğlenmeleri ve rahat etmeleri için radyo, havai fişek gibi eşyalar kullanılabiliyor.
Oyuncu kamp alanını geliştirmek için görevleri tamamlarken, doğada kamp yapmak için gerekli olan malzemeleri, doğada karşılaşılabilecek durumları, bir kamp işletmesinin nasıl olduğunu ve işletmeyi yönetirken alınması gereken sorumluluklar hakkında fikir edinebilirler.
Negatif Temalar
 • Olumsuz Örnek Oluşturabilecek Davranışlar
Oyuncu görevlerini yerine getirmek için karanlıkta, dağda, tehlikeli hayvanların bulunduğu ıssız yerlerde ya da denizde tek başına dolaşmak zorunda kalabiliyor. Elinde ateş tutuyor, zıplayarak çatıların üstüne çıkıyor, kamp alanına havai fişek yerleştiriyor, traktör sürüyor ve onu bir yerlere çarpabiliyor. Bunlar küçük yaştaki çocuklarda deneme isteği oluşturarak onlar için olumsuz örnek oluşturabilir.

Oyun Hakkında

Haven Park, Flint adlı küçük bir civcivin büyükannesinin kendisine devrettiği kamp alanını, eski ve güzel günlerine döndürmeye çalıştığı bir macera oyunudur.

Oyunun başında yaşlı bir tavuk olan büyükanne artık kampı yönetmekte zorlandığını söylüyor ve sorumluluklarını torunu Flint’e devrediyor. Flint başta bu işi başarabileceğine inanmıyor, ama büyükannesini hayal kırıklığına uğratmamak için kolları sıvıyor. Büyük bir araziden oluşan oyun haritasında dolaşıp kamp sahalarını bulmaya ve buraları kampçıların kalabileceği güzel yerlere dönüştürmeye çalışıyor. Kampçıları en iyi şekilde ağırlayabilmek için onların istekleri doğrultusunda çadırlar kuruyor, banklar yerleştiriyor, yemek alanları açıyor ve etrafı süslüyor. Bunları yapabilmek için işe oldukça kısıtlı imkanlarla başlıyor, ancak ilerlemeyi başardıkça yeni yetenekler ve kaynaklar elde ediyor.

Haritada bazıları deniz kenarında, bazıları yeşilliklerin ortasında, bazılarıysa dağın tepesinde olacak şekilde 11 kamp alanı bulunuyor. Bunların bazılarına yürüyerek gidilebilirken bazılarına ulaşabilmek için bulmacalar çözmek gerekiyor. Örneğin dağın tepesinde yer alan bozuk teleferiği ve lambaları, kırık tabelaları ve parçalanmış çitleri de onarması gerekiyor. Bunları yapabilmek için tahta, metal, kumaş, mantar ve para gibi bazı kaynaklara ihtiyaç duyuyor. Bu malzemelerin büyük bir bölümü, kamp alanının çeşitli yerlerindeki kutuların ve sandıkların açılmasıyla toplanabiliyor.

Oyunda keşfedilmeyi bekleyen küçük sırlar, gizli hazineler ve ekstra görevler de yer alıyor. Bunlar tamamlandığında para gibi kaynaklar ya da atlama yüksekliğini ve yürüme hızını artırmak gibi yetenekler kazanılabiliyor. Görevler tamamlandıkça, kamp alanlarının bilgisi haritada güncelleniyor. Oyun başarılı şekilde tamamlandığında, Flint büyükannesiyle buluşuyor.

Ebeveyne Notlar

Haven Park, zaman baskısı olmadan, sakin müzikler ve muhteşem doğa manzaraları eşliğinde oyuncunun doğayı keşfettiği ve bir yandan kendisine verilen görevleri yerine getirirken, bir yandan da sırları açığa çıkarmaya çalıştığı bir inşa oyunu.

Oyuncuya hem doğayı keşfetme imkânı sunuyor hem de karşılaştığı sorunları çözmesi için onu düşünmeye, planlama yapmaya ve sabırlı olmaya yönlendiriyor. Oyuncu, yaratıcı yönünü de oyuna dahil ederek kendi hayalindeki kamp alanını inşa etme imkânı buluyor. Böylece sanal da olsa basit düzeyde bir kamp işletmecisi olma deneyimi yaşıyor.

Oyunu oynayan çocukların da, Flint gibi işleri başardıkça ve oyun içinde ilerledikçe kendilerine olan güvenleri gelişebilir. Bu görevler, çocukların bir işi tamamlayabilmek için gerekli sabır ve sebat becerilerinin gelişimini destekleyebilir.

Haven Park’taki bütün karakterler civciv Flint gibi hayvanlardan; dost canlısı, kibar ve sevimli karakterlerden oluşuyor. Oyun herhangi bir satın alma ya da şiddet sahnesi de içermiyor. Ancak, oyunda az da olsa çocuklar için olumsuz örnek oluşturabilecek bazı davranışlar göze çarpıyor. Flint doğada tehlikeli olabilecek, ıssız yerlerde tek başına dolaşıyor. Elinde ateşle gece denizde ilerlemek zorunda kalabiliyor. Zıplayarak çatıların üstüne çıkıyor. Bu durumlar çocukların ilgisini çekerek uygulamak isteyebilirler. Bu nedenle oynarken çocuğunuza eşlik ederek tehlikeli olabilecek durumlarla ilgili ona bilgi vermeniz yararlı olacaktır.

Oyun otomatik kayıt alıyor. Dolayısıyla istendiği zaman oyundan çıkmak ve sonra aynı yerden devam etmek mümkün. Ana hikâyeyi bitirmek ortalama 2-4 saat arası sürüyor. Tüm görevler tamamlanmaya çalışıldığında süre 5-6 saate kadar çıkabiliyor.

Oyunun Türkçe dil desteği bulunmuyor. Oyunda ilerleyebilmek ve verilen görevleri anlayabilmek için orta seviyede İngilizce bilgisi gerekiyor. İhtiyaç duyduğunda çocuğunuza yönergelerle ilgili destek verebilirsiniz.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzun kampa ilgi duyduğunu fark ederseniz, birlikte gerçek bir doğa kampına ya da pikniğe gidebilir, kamp ateşi yakmak gibi oyunda öğrendiği bazı şeyleri gerçek ortamda birlikte deneyimleyebilirsiniz.

Çocuğunuza, bahçeye dökülen yaprakları toplamak, odasını düzenlemek veya çöpleri atmak gibi günlük hayatın içinden yaşına uygun görevler vererek sorumluluk alma becerisinin gelişimine destek olabilirsiniz.

Herhangi bir süre kısıtlaması bulunmadığı için oyuncu oyunda istediği kadar vakit geçirebiliyor. Bu sebeple oyuna başlamadan önce çocuğunuzla oyun süresi hakkında konuşmanız ve birlikte bir süre belirlemeniz yararlı olacaktır.

Çocuğunuzla oyundaki olumsuz örnekler üzerine konuşabilir, örneğin kamp alanına havai fişek yerleştirilmesinin hem çevreye duyarlılık hem de hayvanlara verebileceği zarar açısından zararlı olabileceğini anlatabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun