Gorogoa

4 star 4 star

8 Yaş

Dijital Oyunlar

Parçalar arasında nesnelerin geçebildiği, eşsiz bir interaktif yapboz oyunu.

Künye

 • Tür : Yapboz Bulmaca
 • Çıkış Tarihi : 2017
 • Fiyat : 25,00 TL
 • Türkçe Dil Seçeneği : Var
 • Oyun İçi Satın Alma : Yok
 • İndirilebilir İçerik : Var
 • Platform : PC, PS4, XOne, Switch, Android, iOS
 • Dağıtıcı : Annapurna Interactive
 • Geliştirici : Buried Signal
 • Geliştirici Firma Web Adresi : http://gorogoa.com
 • PEGI Değerlendirmesi : 3

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
 • Dikkat
Gorogoa’nın bulmacalarını çözerken ekrandaki küçük bir detayı fark etmek, parçalar arasındaki ilişkiyi kısa sürede kurmak ve doğru parçayı yakalamak için her an dikkatli olmak çok önemli.
Parçaların birbirini nasıl etkilediğini, nasıl harekete geçirilip ilişkilendirileceğini ve parçalar arasındaki nesne geçişlerinin nasıl yapılabileceğini bulmak için oyundaki her sahneyi ve parçayı ayrı ayrı düşünmek ve yorumlamak gerekiyor.
Oyunun kahramanı olan genç adam savaşlar görüyor, kazalar atlatıyor ve daha pek çok zorluk yaşıyor ama ejderha için adanan meyveleri bulmak konusunda pes etmiyor.
Negatif Temalar
 • Korku
Oyunda ürkütücü ve gizemli bir ejderha var. Zaman zaman da dev bir göz görünüyor. Oyunun kahramanı bir sahnede düşüp yaralanıyor. Savaş sahnelerine ilişkin görüntü ve ses efektleri ile zaman zaman yükselen esrarengiz mistik müzik, hassas veya önerdiğimiz yaşın altındaki çocuklar için korkutucu gelebilir.
Oyundaki ejderhaya tanrısal bir varlık anlamı yükleniyor. Şehre zarar vermemesi için ona farklı renklerde meyveler adanıyor. Oyunda mum, çan, keşiş, tespih, adak, kurban gibi Hıristiyanlık ve Hinduizm dinlerinden motifler bulunuyor.

Oyun Hakkında

Gorogoa, hikayesi ve çizimleri Jason Roberts’a ait, benzeri olmayan, interaktif bir yapboz oyunu. Oyunda şehri yok etmek isteyen ejderhayı durdurabilmek için bir kâsede 5 farklı renkte meyve sunmak gerekiyor. Ancak adanan bu meyvelerin her biri ayrı bir yerde gizli. Oyunun ana karakteri olan gencin bu meyveleri bulup ejderhaya sunması gerekiyor. Fakat meyveleri bulmak hiç de kolay değil. Çünkü yapboz parçalarının her biri başka dünyalara açılıyor. Gencin meyveleri bazen bu parçaların içinde, bazen de birbirine uyabilecek parçaları birleştirerek oluşacak daha büyük bir görüntünün içinde araması gerekiyor.

Yapboz, kare bir alanın içine yerleştirilmiş yine kare olan dört parçadan oluşuyor. Yer ve zaman açısından ilgisiz gibi görünen parçaların kaydırılarak, yaklaştırılıp uzaklaştırılarak, bir dal veya merdiven gibi öğelerle birleştirilerek birbiriyle ilişkili hale getirilmesi gerekiyor. Bu şekilde, daha büyük parçalar ve ilerlenebilecek yollar oluşturuluyor. Oyun diyalog içermediği için, her meyveyi bulmak için oyuncunun ilişkili olabilecek parçaları iyi takip etmesi, görüntüler ve nesneler arasındaki bağlantıları bulması önemli.

Resimlerdeki pencereler ve kapılar genellikle başka ortamlara açılan portallar olarak kullanılıyor. Örneğin yapboz parçasının birinde bulunan elmayı, diğer parçadaki kâsenin içine almak için parçaları alt alta getirmek ya da bazı nesneleri iki parça arasında aktaracak pencere ya da kapı gibi portallar kullanmak gerekiyor.

Ebeveyne Notlar

Gorogoa’daki bulmacaları çözmek için alışık olunmayan, gerçek dışı bir bakış açısıyla hareket etmek gerekiyor. Oyunda ilerledikçe bulmacalar daha karmaşık hale geliyor. Ancak oyuncuyu bu durumdan sıkılmıyor ve kafası karışmıyor.  Oyun, önce basit bir örnekle mekaniği öğretiyor, sonra onun üstüne yenilerini ekliyor. Öğrenilenleri sınayarak düşünme ve problem çözme becerisini geliştirecek bir yaklaşıma sahip.

Oyunun ana karakteri olan genç adam, yapboz parçaları arasında yürüyerek ejderhaya adanan meyveleri toplamaya çalışıyor. Meyvelerin bulunmasına yardım eden ipuçlarını da yine ondan öğreniyoruz. Elindeki kitabın sayfalarında birleştirilmesi gereken parçalara dair ipuçları yer alıyor. Yapbozda ilerledikçe genç adamın yaşantısından da kesitler sunuluyor: Savaştan zarar görmüş bir şehirde, hayatta kalmaya çalışıyor. Bir kaza atlatıp tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kalıyor. Her şeye rağmen pes etmiyor ve yaşadıklarından ders çıkararak hatalarını düzeltiyor, yaşlı olgun bir adam oluyor. Oyun bu yönüyle size, çocuğunuza azimle ve pes etmeden hedefe gitmeye çalışmanın önemini anlatabileceğiniz bir hikâye sunuyor.

Oyun 2 saat içinde tamamlanabiliyor. Bu da, çocuğunuzun ekran süresini aşmamak konusunda oyunu ideal kılıyor. Gorogoa’da diyalog bulunmuyor, ama menüler için Türkçe dil seçeneği var.

Oyundaki çizimler bir sanat kitabında, müzikler de bir albümde bir araya getirilmiş. Bunları da  ayrıca satın alarak indirmek mümkün.

Oyunda şehri yok etmek isteyen ejderhanın görüntüsü, zaman zaman ortaya çıkan dev göz, savaş sahnelerine ilişkin görüntü ve ses efektleri ile zaman zaman yükselen esrarengiz mistik müzik, hassas veya önerdiğimiz yaşın altındaki çocuklar için ürkütücü olabilir. Oyunun bir bölümünde genç adam başarısız oluyor ve yüksek bir yerden düşüp sakat kalıyor. Sonrasında hatasını düzeltip iyileşiyor. Ancak yine de bu sahneler çocuklar tarafından üzücü bulunabilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza oyunda eşlik ederek takıldığı yerlerde ipuçlarıyla destek verebilirsiniz. Çok farklı olan oyun mekanizmasıyla ilgili görüşünü sorabilir, oyunun vermek istediği mesajlarla ilgili sohbet edebilirisiniz.

Görünenin içinde görünmeyen bağlantıları bulmayı esas alan oyunun bu özelliğini ön plana çıkararak, çocuğunuza, gerçek dünyayı da aynı dikkat ve merakla incelemesini ve olaylar arasındaki mantıksal ilişkileri bulmaya çalışmasını öğütleyebilirsiniz.

Oyunun ana karakterinin tüm zorluklara rağmen pes etmemiş olmasını örnek vererek gerçek hayatta da önüne pek çok engel ve zorluk çıkabileceğini, hedefe doğru yürürken pes etmeden azimle ilerlemenin başarı için önemli olduğunu vurgulayabilirsiniz. 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun