FAR: Lone Sails

5 star 5 star

8 Yaş

Dijital Oyunlar

Yeni bir yaşam alanına ulaşabilmek için bir lokomotifle yolculuk yapılan bir seyahat oyunu.

Künye

 • Platform : PC, PS4, Xbox One, Switch, Android, iOS
 • Tür : Macera
 • Fiyat : 25,00 TL (Steam)
 • Oyun İçi Satın Alma : Yok
 • İndirilebilir İçerik : Var
 • Dil : Türkçe Dil Seçeneği Yok
 • Çıkış Tarihi : 2018
 • Dağıtıcı : Mixtvision
 • Geliştirici : Okomotive
 • PEGI Değerlendirmesi : 7
 • Geliştirici Firma Web Adresi : www.far-game.com

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
 • Düşünme ve Yorumlama
Oyunda neredeyse hiçbir söz ya da yazı yok. Oyuncunun neyi nasıl yapacağını, lokomotifi nasıl çalıştıracağını ve karşılaştığı sorunları nasıl çözeceğini kendi kendine bulması gerekiyor.
Lokomotifin yola devam edebilmesi için oyuncunun küçük tamiratlar yaması, yolu temizlemesi, buhar kazanını beslemesi ve çeşitli engelleri aşması gerekiyor.
Negatif Temalar
 • Korku
Lokomotifin yola devam edebilmesi için oyuncunun küçük tamiratlar yaması, yolu temizlemesi, buhar kazanını beslemesi ve çeşitli engelleri aşması gerekiyor.

Oyun Hakkında

FAR: Lone Sails, lokomotif benzeri bir ulaşım aracıyla yolculuk yapılarak oynanan bir oyun. Bir felaketin ardından her şeyin sonunun geldiğini gösteren bir atmosferde başlıyor. Oyunda amaç, her şeyini kaybeden ve tek başına kalan karakterin kendine yeni bir yaşam alanı bulması. Bunun için, çevresinde rastladığı biraz sağlam kalmış bir lokomotife biniyor.

Karakter yol boyunca aracın ilerlemesini sağlamak için enerji üretmeye çalışıyor. Bunun için yol üstünde bir zamanlar orada yaşamış olan insanlardan kalan nesneleri toplayarak aracın kazanında yakıyor. Ancak bunlardan patlayıcı özelliği olanlar lokomotife zarar verebiliyor. Böyle bir durumda zarar gören bölümlerin onarılması gerekiyor. Lokomotif yol boyunca rüzgâr gücüyle ilerlemeye imkân tanıyan yelkenler, daha hızlı gidebilmeyi sağlayan tekerlekler gibi yeni özellikler kazanabiliyor. Buna rağmen yolculuk hiç de kolay olmuyor, çünkü aracın bir dizi barikattan ve tehlikeli hava koşullarından geçmesi gerekiyor.

Ebeveyne Notlar

Oyunda tek bir karakter var. Hiçbir diyalog ya da yazılı yönlendirme bulunmuyor. Aracı nasıl çalıştıracağını ve karşılaştığı sorunları nasıl çözeceğini oyuncunun kendi kendine bulması gerekiyor. Bu durum ilk başta biraz göz korkutucu görünse de yanıp sönen ışıklar, büyük kırmızı düğmeler ve ok işaretleri ile oyuncuya küçük ipuçları sağlanıyor.

Oyunda bir hortumdan veya heyelandan kaçılması gereken bazı bölümler var. Bir bölümde de lokomotife yıldırım çarpıyor. Bunların hiçbiri karaktere zarar vermiyor, ancak kısa bir korku ya da endişe anı yaşatabilir.

FAR: Lone Sails, çocuklarla küresel ısınma hakkında konuşmak için harika bir fırsat sunuyor. Kurumuş okyanus yatakları, terk edilmiş şehirler ve susuzluk problemi gibi çevresel sıkıntılar oyunda sözlü olarak olmasa da güçlü bir görsellikle anlatılıyor.

Oyunun bir kitabı ve müzik albümü bulunuyor. Bunlar indirilebilir içerik olarak ayrıca satılıyor. Oyunun Türkçe dil seçeneği yok. Ancak herhangi bir diyalog ya da metinsel yönlendirme olmadığı için bu durum yabancı dil bilmeyen çocuklar açısından herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzla oyunu oynarken, ona küresel ısınmanın sebeplerini ve dünyamızı bekleyen tehlikeleri anlatabilirsiniz. Su tüketimi ve hava kirliliği gibi konularda bilinçli davranmazsak bizim de oyundaki duruma benzer şekilde susuzluk ve kuraklık gibi sorunlar yaşayabileceğimizi anlatabilirsiniz.

İklimi değişimi ve sonuçlarına dikkat çekerek bu alanda çalışan kurumları araştırabilir, bireysel olarak üzerimize düşen görevler ve bu konuda nasıl katkılar sunabileceğiniz hakkında bilgi edinmeye çalışabilirsiniz.

Birlikte bu sorunlara dikkat çeken film veya belgeseller izleyebilirsiniz.

Örneğin:

(https://www.cocukicinicerik.com/incelemeler/filmler/tuysuz%E2%80%99un-yolculugu

 (https://www.cocukicinicerik.com/incelemeler/tv-dizi/waterschool)

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun