Cats In Time

4 star 4 star

6 Yaş

Dijital Oyunlar

Zaman yolculuğu yaparken kaybolan sevimli kedilerin ve gizemli kartpostal parçalarının bulunmasının gerektiği zihin çalıştırıcı bir bulmaca oyunu.

Künye

 • Tür : Bulmaca
 • Platform : PC, Android, iOS
 • Fiyat : 10,50 TL (Steam)
 • Oyun İçi Satın Alma : Yok
 • İndirilebilir İçerik : Yok
 • Türkçe Dil Seçeneği : Yok
 • Çıkış Tarihi : 26 Ağustos 2021
 • Dağıtıcı : Pine Studio
 • Geliştirici : Pine Studio

İçinde Neler Var?

Pozitif Temalar
 • Dikkat
Oyunun her bölümünde, bulunması gereken 10 kedi ve 3 kartpostal parçası yer alıyor. Bunlardan bazılarının nerelere gizlendiğini görmek için oldukça dikkatli olmak gerekiyor.
Kedilerden bazıları çeşitli bulmacaların arkasına gizlenmiş. Bu bulmacaların bir bölümü çözülmesi gereken mekanizmalardan oluşuyor, bazıları da hafıza becerisine dayalı.
Oyuncu, karşısına çıkan görsel ipuçlarını hafızasında tutmalı ve daha sonra oyunun başka bir aşamasında bulmacaları çözerken bu bilgiyi kullanabilmeli.
Oyunda bulmacaların yer aldığı binalar; Yunanistan, Antik dönemde Mısır, Ortaçağ’da Almanya gibi farklı çağlardaki farklı kültürler ve o döneme ilişkin mimari yapılar hakkında fikir veriyor.
Negatif Temalar
 • Tütün/Madde/Alkol Kullanımı
Oyunun Vahşi Batı ya da Almanya gibi bazı bölümlerinde o kültürün ve o dönemin atmosferini yansıtan alkol şişeleri ve bira kupaları görülüyor. Ancak oyunda alkol kullanımı bulunmuyor.

Oyun Hakkında

Cats In Time, bir grup kedinin çamaşır makinesinden bozma bir zaman makinesiyle geçmişe gidip ortadan kaybolmasını konu alıyor. Onları bulmaksa oyuncuya düşüyor.

Oyunda Antik Mısır, Yunanistan, Orta Çağ Almanyası, Vahşi Batı, 90’ların New York’u, Tokyo’nun gelecekteki hâli, batık şehir Atlantis ve bir tane de gizli, özel bölüm olmak üzere 8 farklı zaman dilimi var. Her zaman dilimi de kendi içinde 4 farklı bölüme ayrılıyor. Bu bölümlerde oyuncuya ilgili zaman dilimine ait üç boyutlu bir bina veriliyor. Bina kendi etrafında döndürülebiliyor, yaklaştırılıp uzaklaştırılabiliyor. Hepsinin üzerinde çeşitli bulmacalar bulunuyor. Her bölümde bulunmayı bekleyen 10 kedi ve 3 kartpostal parçası var. Kedilerden bazıları kolayca bulunabilirken bazıları çeşitli bulmacaların arkasına gizlenmiş. Bulmacaların büyük bölümü mekanik aksamlardan oluşuyor. Oyuncu bir kolu çekerek, bir dişli çarkı döndürerek ya da elindeki araçları mekanizmaya yerleştirerek oradaki şifreyi çözüyor. Diğer bulmacalarda ise bazen binanın yüzeyindeki bir ipucunu hafızada tutup farklı bir yerdeki bulmacayı çözmek için kullanması, bazen de deneme-yanılma yöntemine başvurması gerekiyor. Kartpostal parçalarını bulmaksa daha zor ve ciddi bir dikkat gerektiriyor. Oyuncunun bütün kartpostalları bulması durumunda oyunun ana menüsündeki zaman makinesine gizli bir şifre giriliyor ve oynanmak üzere gizli özel bölüm açılıyor. 

Ebeveyne Notlar

Cats In Time’da genel olarak sevimli, çocuksu bir atmosfer var. Oyunun asıl amacı olan kedi ve kartpostalları bulmak için görsel hafıza ve problem çözme becerilerinin kullanılması gerekiyor. 

Oyun boyunca verilen ipuçlarını görsel olarak hafızada tutmak ve daha sonra şifreleri çözmek için bu ipuçlarını kullanmak görsel hafızanın gelişimini destekliyor. Bu nedenle, bu alanlarda alıştırma yapmak adına  çocuklar için iyi bir başlangıç olabilir. Oyun 6 yaş grubu için uygun. Bulmacalar basitten karmaşığa doğru giden bir şekilde tasarlanmış. Bazı çocuklar oyunun ilerleyen bölümlerindeki bulmacaları çözmekte zorlanabilirler, ancak biraz çabayla bulmacaların genel mantığını kavrayıp, bulmacaları rahatlıkla çözecek ve oyundan keyif alacaklardır. 

Oyundaki kediler oldukça sevimli şekilde tasarlanmışlar. Hangi tarihi zaman dilimindelerse ona uygun bir şapka takıyorlar. Binaların, içinde bulundukları mekân ve zaman dilimine uygun olması da oyuncunun oynadığı dönemin mimarisi hakkında fikir edinmesini sağlıyor.

Oyunda Türkçe dil seçeneği yok. Ancak oyuna dair bilgilerin paylaşıldığı eğitim bölümü dışında neredeyse hiç diyalog bulunmadığı için bu bir sorun teşkil etmiyor. Eğitim bölümünde yapılması gerekenler yazılı ve sesli yönergelere ek olarak ekranda görsel olarak beliren talimatlarla da anlatılıyor.

Vahşi Batı, Yunanistan ve Almanya gibi bölümlerde çatılarda, sokak aralarında veya masalarda o kültürün ve o dönemin atmosferini yansıtan içki şişeleri ve bira kupaları görmek mümkün. Ancak içki içilmiyor. 

Oyunda herhangi bir oyun içi satın alma veya indirilebilir içerik yok. Çevrimdışı, tek kişilik bir oyun olduğu için yabancı kişilerle iletişim riski de bulunmuyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuza, bulmacaları çözerken nasıl yollar izlediğini sorup takıldığı yerlerde birlikte çözüm üretebilirsiniz. 

Oyunun geçtiği farklı zaman dilimleri hakkında ona bilgi vererek, ekrandaki mimarî yapıların dönem özelliklerini yansıttığını, örneğin Vahşi Batı’da ulaşımın buharlı trenlerle sağlandığını ya da Mısır’da dev piramitlerin yapıldığını anlatabilirsiniz. İlgisini çeken dönem ve kültürler üzerine birlikte daha detaylı araştırmalar yapabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun