Dijital Oyun
Unpacking

Unpacking

4 star 4 star

9 + Yaş

Dijital Oyun

Genç bir kızın, çocukluktan evleninceye kadarki süreçte farklı yaşam alanlarına taşınmasını hikâyeleştiren ve oyuncudan kızın eşyalarını bu mekanlara doğru şekilde yerleştirmesinin beklendiği bir bulmaca oyunu.

Künye

 • Platform : PC, Xbox, Switch
 • Tür : Bulmaca
 • Çıkış Tarihi : 2 Kasım 2021
 • Ekran Süresi : 4 Saat
 • Türkçe Dil Seçeneği : Var
 • Fiyat : 32,00TL
 • Oyun İçi Satın Alma : Yok
 • Riskli İndirilebilir İçerik : Yok
 • Dağıtıcı : Humble Games
 • Geliştirici : Witch Beam
 • PEGI Değerlendirmesi : 3
 • Geliştirici Firma Web Adresi : www.unpackinggame.com

İçinde Neler Var?

Temalar
 • Düzen Oluşturma
Oyuncu, ana karakterin çocukluk döneminden yetişkinlik dönemine kadar geçen süreçte ev, yurt gibi farklı mekanlara taşınırken eşyalarını yerleştirmesine yardım ediyor. Oyuncudan, kutulardaki eşyaları çıkarıp tek tek uygun yerlere, düzenli olacak şekilde yerleştirmesi bekleniyor.
Beceriler
 • Düşünme ve Akıl Yürütme
Eşyalar uygun yerlere yerleştirilmediği takdirde oyunda ilerlenemiyor. Örneğin bir mutfak eşyası banyoya koyulamıyor. Ayrıca eşyaların işlevini bilmeden, koyulacağını yeri bulmak da oldukça zor.

Oyun Hakkında

Unpacking’te oyuncu, hayatının farklı dönemlerinde bir odaya, bir yurda veya bir eve yerleşmeye çalışan genç bir kızı canlandırarak onun eşyalarını taşındığı yere yerleştirmek konusunda yardımcı oluyor.

Oyunun ilk seviyesi, karakterin çocukluğundaki yatak odasıyla başlıyor. Sonra üniversite yurduna gidiyor, ardından bir erkek arkadaşıyla eve çıkıyor, ilerleyen zamanda ailesinin evine geri dönüyor, en sonunda evlenip eşiyle bir eve yerleşiyor.

Oyuncunun her taşınmada büyük kutuları açıp içlerinden çıkan eşyaları ilgili yerlere yerleştirmesi gerekiyor. Çocukluk odasında çeşitli oyuncakları, ders kitaplarını, defterleri ve kalemleri uygun yerlere koyuyor. Genç kız büyüyüp üniversite yurduna gittiğinde kutulardan gençlere yönelik giysiler, posterler, bilgisayar ya da müzik çalar gibi eşyalar çıkıyor. Daha sonra erkek arkadaşıyla aynı eve çıkıyor. Burada eşyaları yerleştirmek biraz daha zorlaşıyor, çünkü bu defa arkadaşının eşyasının olmadığı yerleri veya onun izin verdiği alanları kullanmak gerekiyor. İlerleyen zamanlarda arkadaşının evinden ayrılıp tekrar ailesinin yanına döndüğünde eşyalarını seçip eleyerek yerleştirmek zorunda kalıyor. Son olarak eşi ve bebeğiyle yeni bir yuva kurduğunda eşyaların sayısı artıyor ve odalara göre çeşitlilik gösteriyor.

Yerleştirmek için eşyaların üzerlerine tıklayarak uygun yere sürükleyip bırakmak gerekiyor. Bu şekilde eşyalarda yön değişikliği yapmak da mümkün. Boşalan kutunun üstüne bir kere tıklanınca ortadan kalkıyor.

Her oda farklı bir ekrandan oluşuyor. Odalar arasında geçiş yapılabiliyor. Bazen kutulardan farklı odalara ait eşyalar çıkabiliyor. Örneğin, yatak odasına ait kutuda tost makinesi bulunması gibi. Bu durumda o eşyayı alıp mutfağa taşımak ve yerleştirmek gerekiyor. Yine eşyaları yerleştirebilecek çok nokta olsa da, doğru yerlere koyulmadıkları takdirde oyun bu eşyaları kırmızı bir çerçeve içine alarak uyarı veriyor. Ancak onlar doğru yere koyulduğu takdirde oyunda ilerlenebiliyor. Öte yandan oyunda eşyaların istendiği gibi yerleştirilebilme seçeneği de var. Bunun için oyunun ayarlar menüsünden bulmaca özelliğini kapatmak gerekiyor.

Düzenlenmesi tamamlanınca evin fotoğrafı çekilerek bir albüme yerleştiriliyor. Oyun otomatik olarak bu fotoğrafların altına “Sonunda Kendi Evim”, “Yeni Evim” ya da “Kendi Banyom” gibi kısa bir not düşüyor. Oyuncu başardıkça bir çıkartma kazanıyor ve onu çıkartma kitabına ekleyerek kitaptaki çıkartmaları tamamlamaya çalışıyor.

Ebeveyne Notlar

Unpacking, çocuklara, içinde yaşadıkları ortamı nasıl düzenleyebileceklerine ilişkin fikir veren ve eğlenirken bu konuda pratik alışkanlıklar kazandırabilecek bir oyun. Eşyaların bazıları geçici olarak yere bırakılıp nereye koyulacağına karar verildikten sonra yerleştirilebiliyor. Ama oyun yere, yatağın üstüne veya ait olmadığı bir noktaya eşya bırakılmasına izin vermiyor. Bölümü tamamlamak için her şeyi yerli yerine, düzenli bir şekilde yerleştirmek gerekiyor. Ancak isteyen, ayarlar menüsünden bu özelliği kapatabiliyor. Bu durumda oyunun bulmaca özelliği devre dışı kalıyor ve istenen eşya istenen yere koyulabiliyor. Yaşı küçük olan ve eşyaları nereye yerleştireceğini bulamayan oyuncuların sıkılıp oyunu bırakmaması için, o bölüm tamamlanıncaya kadar bu özelliğe başvurulabilir. Ek olarak, ara yüz büyütülebiliyor ve düğmelere daha kolay basılması sağlanabiliyor. Ayrıca renk körü oyuncular için renkler de değiştirilebiliyor.

Oyunda Türkçe dil desteği de bulunuyor. Bölümler içinde herhangi bir diyalog bulunmadığı için bu çok da büyük bir fark yaratmıyor. Ancak hem menülerde yazanları hem de bölümleri tamamladığımızda fotoğraf albümüne otomatik olarak yerleşen fotoğrafın altındaki bir satırlık cümleleri anlamayı kolaylaştıracaktır.

Unpacking’te herhangi bir diyalog olmadığı için, ana karakterin hikayesini taşındığı mekanlar ve kullandığı eşyalardan yaptığımız çıkarımlarla kafamızda tahmini olarak oluşturuyoruz. Örneğin, karakter erkek arkadaşının evinden ayrılıp ailesinin yanına taşınıyor ve erkek arkadaşıyla olan fotoğrafının göz önünde olmayan küçük dolabın içine yerleştirilmesini bekliyor. Oyunun hikâyesi, yerleştirilen eşyaların özelliğinden yola çıkılarak tamamen arka planda yavaş yavaş şekilleniyor. Kız çocuğunun giderek büyüdüğünü, üniversiteye başladığını, farklı seviyelerdeki diplomalarıyla eğitiminde geldiği aşamaları, başarılarını ve başarısızlıklarını, iş bulduğunu, âşık olduğunu ve evlenip bir aile kurduğunu eşyalar ve mekânlar aracılığıyla, kendi kendimize fikir yürüterek öğreniyoruz. Oyun bu hikâyeleştirme özelliğiyle pek çok ödülün de sahibi. Ancak, küçük çocukların hikâyenin duygusal arka planını anlamaları kolay olmayabilir.

Unpacking’in ana karakteri bir kız çocuğu olduğu için yerleştirilmesi gereken eşyalar arasında etek, elbise, bluz, dikiş makinesi ve makyaj malzemeleri bulunuyor. Bu durum oyunu, kız çocukları için daha ilgi çekici ve uygun kılıyor.

Oyun 8 bölümden oluşuyor ve yaklaşık dört saatte tamamlanabiliyor. Oynaması kolay ve oyun içinde gezinmesi keyifli. Ancak bu özellikleri oyunu, pek çok aşamalı ve daha dinamik, macera dolu oyunlara alışkın olan çocukların zaman zaman sıkılmasına neden olabilir.

Oyunda yabancı kültürlere ait çeşitli ögeler de yer alıyor. Örneğin oyunun açılış sahnesinden son bölüme kadar oyuncuya pembe bir domuz oyuncak eşlik ediyor. Önce küçük kızın oyuncağı, sonra üniversitede yaptığı çizimler sırasındaki eskizleri, daha sonra da yazdığı kitabın başkarakteri oluyor. Yine Musevilerin inancında yer alan ve kem gözlerden koruduğu düşünülen Hamsa ile yedi kollu şamdan Menora da eşyalar arasında yer alıyor.

Tasarımı, hikayesi ve seslendirmesiyle pek çok ödülün sahibi olan Unpacking, oyundan her çıkıldığında otomatik olarak kayıt alıyor. Bu sayede istendiği an kalınan yerden devam edilebiliyor. Oyunda herhangi bir süre veya can kısıtlaması bulunmuyor. Oyun içi satın alma yok. Müzik albümüyse ayrıca indirilerek satın alınabiliyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Unpacking aracılığıyla odasını toplama sürecini oyunlaştırarak çocuğunuzun hem düzenli olmasını hem de eğlenmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzla taşınma ve bu sürecin iyi-kötü tarafları hakkında konuşabilirsiniz. Daha önce bir taşınma süreci yaşamışsanız ya da yaşayacaksanız çocuğunuzun bu konudaki duygularını sorup, onu anlamaya çalışabilirsiniz.

Çocuğunuzdan, oyunu oynarken ana karakterin hikayesini anlatmasını isteyebilir, zihninde bir akış oluşturup oluşturamadığını anlamaya çalışabilirsiniz. Hiç konuşma ya da bilgi sunulmadan hikâyenin nasıl anlatılabildiği üzerine fikir alışverişi yapabilirsiniz.

Çocuğunuza, onun için hangi eşyaların önemli olduğunu ve hayatı boyunca hangisini yanından ayırmak istemediğini sorabilir ve bu eşyanın onun için anlamını anlamaya çalışabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun