Dijital Oyun
The Touryst

The Touryst

4 star 4 star

9 + Yaş

Dijital Oyun

Bir turisti canlandırarak, bir dizi tropik adadaki gizemlerin çözülmeye çalışıldığı; düşünme, akıl yürütme ve dikkat becerilerinin aktif olarak kullanıldığı bir bulmaca-macera oyunu

Künye

 • Platform : PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox X/S, Switch
 • Tür : Platform-Bulmaca
 • Çıkış Tarihi : 21 Kasım 2019
 • Ekran Süresi : 5-8 saat
 • Dil : İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca
 • Türkçe Dil Seçeneği : Yok
 • Fiyat : 32,00 TL (Steam)
 • Oyun İçi Satın Alma : Yok
 • İndirilebilir İçerik : Yok
 • Dağıtıcı : Shin’en Multimedia
 • Geliştirici : Shin’en Multimedia
 • PEGI Değerlendirmesi : -
 • Geliştirici Firma Web Adresi : thetouryst.shinen.com
 • Oyunun Bağlantı Linkleri : store.steampowered.com/app/1796410/The_Touryst www.xbox.com/en-us/games/store/the-touryst https://store.playstation.com/en-us/concept/10002492/

İçinde Neler Var?

Beceriler
 • Düşünme ve Akıl Yürütme
Oyunun ana karakteri olan turist, adaları keşfederken birbirinden farklı pek çok bulmacayla karşılaşıyor. Bulmacaların her biri farklı bir bakış açısıyla yaklaşmayı ve yeni çözüm yöntemleri düşünmeyi gerektiriyor. Turistin istenen görevleri yerine getirebilmesi için, önce neyi bulması istendiğini iyi anlaması ve verilen ipuçlarından doğru sonuçlara ulaşması gerekiyor.
Oyundaki yan ve ana görevleri yerine getirebilmek için çevreyi dikkatle gözlemlemek ve uygun hamleler yapmak önemli. Örneğin, madende doğru yerlere zıplanmadığı takdirde düşülüyor ve o bölüme yeniden başlamak gerekiyor. Bu ve bunun gibi pek çok görevde oyuncu dikkatli ilerlemeli.
Bilmenizde Fayda Var
 • Şiddet/Korku
Oyunda solucan, ahtapot gibi taştan yapılmış bölüm sonu canavarlarıyla karşılaşılıyor. Canavarlar, bu bölümdeki bulmacanın çözülmesiyle parçalanıp dağılıyorlar. Onlarla aktif bir savaş söz konusu olmasa da, ürkütücü görünümleri ve turiste saldırıp ona zarar vermeye çalışmaları nedeniyle küçük yaştaki çocuklar için korkutucu olabilirler.

Oyun Hakkında

The Touryst, tatil için Monument Islands (Anıt Adaları) adlı tropik bir bölgeye giden ama kendisini kadim bir gizemi çözmeye çalışırken bulan bir turistin canlandırıldığı, bulmaca temelli bir macera oyun.

Oyunda, oyuncunun turisti yöneterek keşfetmesi gereken 7 ada var. Turist adalara ulaştığında, orada tanıştığı yaşlı başka bir turistten bölgede bazı gizemler olduğunu öğrenir. Bunları merak eder ve adaları keşfe çıkar. Gizemleri çözülebilmek için, her bir adada yer alan bir anıtın içine girmesi ve buradaki ipuçlarını toplaması gerekiyor. Ancak anıtlara girilebilmek için de önce adadaki diğer turistlerin ve yerlilerin kendisinden istedikleri görevleri yerine getirmeli ve bazı bulmacaları çözmeli.

Görevler; turistlerle dans etmek, bulmaca çözmek, meyve toplayıp dondurma yapmak, fotoğraf çekmek ve sörf yarışmasına katılmak gibi maceralardan oluşuyor. Oyuncu, Ybiza Adası’nda diskoda dans ediyor ve bir dondurmacıya yeni lezzetler bulması için yardım ediyor. Santoryn Adası’nda dalgıç kıyafeti giyip okyanusun dibine dalıyor, Soggy Adası’nda ise, elmaslarla dolu bir madene giriyor. Hawayy Adası’nda sörf yapıyor, Fijy Adası’nda ise kürek çekmeyi öğreniyor ve bir grup yerliyle birlikte davul çalıyor. Oyundaki en dolu ada olarak göze çarpan Leysure Adası’ndaysa, oyuncu bir atari salonunda 4 kısa oyun oynuyor, sergi sahibine yardım ederek istediği özel fotoğrafları çekiyor, dron uçuruyor, plak satın alıp Ybiza Adası’ndaki diskoda yeni parçalar çalınmasını sağlıyor.

Oyundaki görevlerin her birini tamamlamak zorunlu değil, ancak tamamlanan görevler oyuncunun başarı yüzdesini artırıyor ve para kazandırıyor. Bazı görevleri yapmaksa mecburi, çünkü tamamlanmadan anıtlara erişilemiyor. Oyuncu anıtlara girdiğinde ise; yılan ve ahtapot gibi bölüm sonu canavarlarıyla karşılaşıyor. Canavarları yenebilmesi için, farklı tasarımlardan oluşan platformların doğru şekilde yerleştirilmesinin istendiği bir bulmacanın çözülmesi gerekiyor. Başarılı olununca, bölüm sonu canavarları parçalara ayrılıyor ve altına dönüşüyor. Oyuncu bu altınlarla ve daha önceki görevlerden kazandığı paralarla, adalardaki hediyelik eşya mağazalarından tutunma, çift zıplama ve koşma gibi oyunda kendisine katkı sağlayacak yeni yetenekler satın alabiliyor.

Oyuncu başta sadece Touryst Adası’na gidebiliyor. Buradaki görevlerini tamamlayıp, bölüm sonu canavarını yenince gizli bir oda açılıyor. Burada, diğer dört anıtı bulup içindeki canavarları yenmesini söyleyen bir görev ve gidilmesi gereken bir sonraki ada ile üstündeki anıtı gösteren bir tanıtım broşürü veriliyor. Bu broşür plajdaki tekne kaptanına gösterilerek yeni adaya geçiş yapılabiliyor.

Anıtlardaki bu broşürlerin yanı sıra oyunda, denizde yüzen dört şişenin içine parça parça saklanmış gizli bir broşür daha var. Oyuncu, bu şişeleri bulup broşür parçalarını bir araya getirdiğinde, Touryst Adası’na geri dönüyor ve buradaki bulmacayı çözmeye çalışıyor. Başarınca, karşısına kocaman bir uzay gemisi çıkıyor. Böylelikle en büyük gizem de oyunun sonunda çözülüyor; bölgede geçmişte bir uzaylı medeniyetinin yaşadığı ve anıtların da onlardan kalan yapılar olduğu anlaşılıyor.

Oyuncunun uzay gemisini çalıştırabilmesi için, oyundaki ana ve yan görevlerin en az %70’ini tamamlamış olması gerekiyor. Yeteri kadar görev tamamlanmışsa uzay gemisi çalışıyor ve The Touryst’in geçmişte burada yaşayan uzaylı medeniyetinin adı olduğu anlaşılıyor. Yeteri kadar görev tamamlanmamışsa; oyuncudan adalara geri dönüp eksik görevleri yerine getirmesi isteniyor. Geminin kalkarak uzaya doğru hareket etmesiyle de oyun bitiyor. Ancak oyun sonundaki diyaloglarda oyunun devamının geleceği ile ilgili bir beklenti oluşturuluyor.

Ebeveyne Notlar

The Touryst, Anıt Adaları bölgesine seyahat eden bir turistin yönetildiği, temel olarak düşünmeye, keşfetmeye ve akıl yürütmeye dayanan, yanı sıra fotoğraf çekmek, drone uçurmak ve sörf yapmak gibi birçok aktiviteyi de sanal ortamda deneyimleme fırsatı sunan, bir bulmaca-macera oyunu.

Her ne kadar birbirinden farklı adaları gezmek eğlenceli olsa da oyuncunun adaların içindeki gizemleri keşfedebilmesi için çevresini dikkatlice incelemesi, kendisinden istenen görevleri yerine getirmesi; bulmacaları çözebilmesi için de düşünmesi ve akıl yürütmesi gerekiyor. Görevler konuşma baloncukları içinde bazen “Lütfen bana şunu getir” şeklinde açık açık, bazen de “Dondurma yapımında kullanabileceğim farklı meyveler bul” şeklinde tam tanımlanmamış olarak veriliyor. Ne istediklerini anlamak için bazen iyi düşünmek gerekiyor.

Bulmacaları çözmek de her zaman kolay olmuyor. Bazen mantığını anlamak bazen de karakteri kontrol etmek zor oluyor. Bu nedenle bazı bölümleri tekrar tekrar oynamak gerekebiliyor. Oyun bu yönüyle, oyuncuların sabrını kimi zaman ciddi şekilde test ediyor. Oyunu oynayan çocuklar bu bölümlerde zorlanabilirler, ancak pes etmeyip devam ederlerse hem sebat etme hem de akıl yürütme becerilerini geliştirebilirler.

Oyuna genel olarak güneşli ve neşeli bir hava hâkim olsa da kadim anıtların içlerine veya madenlere girildiğinde karanlık bir atmosferle karşılaşılıyor. Burada hangi yöne doğru hareket edeceğini kestirmek güçleşiyor ve görevleri tamamlamak zorlaşıyor. Bu durum çocukların gerilmelerine ve stres yaşamalarına sebep olabilir. Çünkü yanlış yapılan bir hamlede kahraman platformdan aşağı düşüyor. Ayrıca, PC’de oynarken oyunun fare desteği bulunmuyor, klavyeyle oynanıyor. Bu da bazı zorluklar yaşatıyor. WASD tuşlarıyla karakteri yönetirken, kamera açılarını ok tuşlarıyla ayarlamak gerekiyor. Bu nedenle bir kumanda cihazıyla veya konsolda oynamak rahatlık sağlayacaktır.

Oyunun bölüm sonlarında karşılaşılan canavarlar gerek çıkardıkları ses gerek hareketleriyle ürkütücü sayılabilecek bir görüntüye sahipler. Önerdiğimiz yaşın altındaki bazı çocuklar için bu canavarlar endişe verici olabilir. Oyunda herhangi bir şiddet unsuru bulunmuyor. Ölmek de yok, ancak karakter platformdan aşağı bir çukura düşebiliyor ve çok hasar aldığında bayılabiliyor. Bu durumda bölüme baştan başlamak gerekiyor.

Adalarda geçen oyunun grafikleri rengarenk. Her adada farklı manzaralarla karşılaşılıyor. Müzikleri ise sakin ve huzur verici. Ayrıca gök gürültüsü, deniz sesi gibi farklı doğa sesleri de duyulabiliyor. Bunun yanı sıra, oyun içinde plak satın alıp farklı müzikler çalmak da mümkün.

The Touryst ortalama 5 saatlik bir oyun süresi sunuyor. Ancak bütün aktiviteleri bitirmek ve %100 başarı sağlamak istendiğinde süre 8 saate kadar çıkabiliyor. Herhangi bir süre kısıtlaması bulunmadığı için, çocuklar ekran karşısında uzun süreler geçirmek isteyebilirler. Oyunun Türkçe dil desteği de yok. Oyunun hikayesinin ve yapılması istenen görevlerin konuşma balonlarındaki metinlerde anlatılması nedeniyle çocuklar oyunun hikayesini anlamakta ve görevleri kavramakta güçlük yaşayabilirler.

Oyunu her an kaydedip çıkmak mümkün. Ancak devam etmek istendiğinde, kalınan son noktadan değil, bölümün en başından başlamak gerekiyor. Bu nedenle çocuğunuzun bir görevi tamamladıktan sonra oyunu kapatması daha iyi olacak, böylece o ana kadar gerçekleştirdiği görevler kaybolmayacaktır. Oyunda indirilebilir içerik ve oyun içi satın alma bulunmuyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Oyunu çocuğunuzla birlikte oynayabilir, yazılı diyalogları anlamakta zorlandığını hissederseniz, çeviri yaparak ona destek verebilirsiniz.

Günlük ekran süresini gözetip farklı bölümleri farklı günlerde oynamak konusunda anlaşarak, çocuğunuzu, oyunun tüm görevlerini tamamlamaya teşvik edebilirsiniz. Böylece sadece ana görevi yapıp macerayı çabucak noktalamak yerine oyunun sunduğu tüm yan aktiviteleri keşfedebilir ve daha fazla keyif alabilir.

Çocuğunuz ada sakinlerinin görevler için verdiği ipuçlarını doğru yorumlamakta güçlük çekerse ona küçük ipuçlarıyla yardımcı olabilirsiniz. Örneğin görev için “Bana asansörde bekleyen birinin fotoğrafını getir!” dendiğinde bu kişinin kim olduğunu bulabilmesi için biraz araştırması ve keşfetmesi gerekecek. Ona aradığı kişinin kim olduğunu göstermek yerine bulunduğu yerle ilgili ona küçük ipuçları verebilirsiniz. Keşfetmeyi olabildiğince çocuğunuza bırakın.

Oyunda ilgisini çeken aktivitelerin neler olduğunu sorarak çocuğunuzu ilgi duyduğu aktivitelerin kurslarına yönlendirebilirsiniz. Örneğin, fotoğraf görevlerine özel bir ilgi duyduğunu fark ederseniz birlikte fotoğraf sergilerine gidebilir, fotoğraflar çekebilir ve daha fazla gelişmesi için bir fotoğrafçılık kursuna gönderebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun