Dijital Oyun
The Legend of Zelda: Breath of the Wild

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

4 star 4 star

10 + Yaş

Dijital Oyun

Prenses Zelda’yı kurtarmak için savaş stratejilerinin oluşturulmasında geniş bir özgürlük alanı sunan heyecanlı bir macera oyunu.

Künye

 • Platform : Nintendo Switch
 • Tür : Macera
 • Fiyat : 59 $
 • Çıkış Tarihi : 2017
 • Dağıtıcı : Nintendo
 • Geliştirici : Nintendo
 • PEGI Değerlendirmesi : 12
 • Oyun İçi Satın Alma : Yok
 • İndirilebilir İçerik : Yok
 • Türkçe Dil Seçeneği : Yok

İçinde Neler Var?

Temalar
 • Cesaret
Oyunun ana karakteri olan Link, Prenses Zelda’yı ve dünyayı kurtarmak için engellerle dolu bir maceraya atılıyor.
Başka karakterler oyuncudan yardım isteyebiliyor. Bu karakterlere yardım ederek karşılığında silah, zırh, iksir, mücevher gibi ödüller kazanılabiliyor. Karşılıksız olarak da yardım yapılabiliyor. Oyun, maceranın sonunda bu yardımları da ödüllendiriyor.
Beceriler
 • Düşünme ve Akıl Yürütme
Bazı platformları aşarken ve sunakları keşfederken hangi yeteneklerin kullanılabileceğini ve nasıl bir yol izlenilebileceğini çözmek gerekiyor. Oyun, gidilecek pek çok yer, çözülecek çok farklı bulmaca ve sırlar sunarak oyuncuyu düşünmeye ve çözüm üretmeye teşvik ediyor.
Bilmenizde Fayda Var
 • Şiddet/Korku
Oyuncu karşısına çıkan düşmanlarla savaşıyor. Savaşırken balta, kılıç, ok ve yay gibi birçok farklı silah kullanıyor. Ancak, kan ve benzeri öğeler görünmüyor. Düşmanlar arasında insan bulunmuyor, evrenin içindeki farklı türde yaratıklar ya da robotlarla savaşılıyor. Oyundaki bazı yaratıkların görsel tasarımları önerdiğimiz yaşın altındaki küçük oyuncular için korkutucu olabilir.
Oyuncunun karşılaştığı bazı kadın karakterlerin kıyafetleri, vücut hatları ve konuşma tarzları, feminen özellikleri öne çıkaracak şekilde tasarlanmış. Bu karakterlerle konuşulurken romantik müzikler duyulabiliyor.

Oyun Hakkında

Oyunda oyuncu, Link isimli bir şövalyeyi kontrol ederek Prenses Zelda ve dünyayı kurtarmak için bir maceraya atılıyor. Oyunun başında hafızası silinmiş bir şekilde uyanan Link, oyun süresince hem hafızasını geri kazanıp unuttuklarını hatırlamaya hem de yaklaşmakta olan büyük tehlikeyi durdurmak için oyun içinde farklı bölgelere ilerleyip karşılaştığı diğer karakterlere yardımcı olmaya çalışıyor.

Oyuncunun bir temel görevi olsa da, oyunda zaman ve mekân kısıtlaması bulunmuyor. Oyuncular ana görevlerinin yanı sıra diğer karakterlerden aldıkları yan görevleri yerine getirip, diğer karakterlere yardımcı olarak oyun içerisinde silah, zırh, iksir, mücevher gibi ödüller kazanabiliyorlar. Hatta isterlerse görev bile yapmadan, oyun dünyası içinde istedikleri gibi gezme şansına sahipler.

Oyundaki tek zorunluluk, oyunun hemen başında özel yeteneklere erişilmesine olanak sağlayan sunakların ziyareti. Bu sunaklardan büyülü bir bomba, suda buz kütlesi oluşturma, bir objenin geçici olarak hareketini durdurma gibi özellikler elde ediliyor. Bu özellikleri, oyun boyunca birçok bulmacayı çözmek ve düşmanlarla savaşmak için doğru şekilde kombine etmek gerekiyor.

Çizgi film tarzında grafikler kullanılan oyunda kan gösterimi yer almıyor, ölen yaratıklar ve robotlar yerde kalmıyor ve hemen kayboluyor. Düşmanlar arasında insan yer almıyor, farklı tiplerdeki yaratıklar ya da robotlarla savaşılıyor.

Oyun sadece Nintendo platformunda yer alıyor. Dili İngilizce, Türkçe desteği bulunmuyor. Çevrimiçi özelliği olmayan oyunu, tek kişi oynayabiliyor.

Ebeveyne Notlar

Oyun, anlaşılması kolay bir senaryoya sahip. Zengin içeriği ve farklı oynama mekanikleri sayesinde oyuncuyu sürekli bulmaca çözmeye sevk ediyor. Platformları aşarken ya da sunakları keşfederken nasıl bir yol izleneceği üzerine düşünmek gerekiyor. Yine düşmanlarla savaşırken doğrudan düşmana saldırmaktansa, elindeki ve çevresindeki araçları kullanarak stratejik hareketler yapmaya yönlendiriyor.  Savaşlarda çizgi film grafikleri kullanılıyor. Kan ve benzeri şiddet öğeleri içermiyor.

Oyunda, ihtiyaç duyulan malzemeleri temin etmek amacıyla yapılan yardımların yanı sıra, bazı karakterlere karşılık beklemeden, sadece iyi niyet amaçlı da yardım edilebiliyor. Bu yardımlar oyunun sonunda küçük de olsa ödüllendiriliyor.  

Oyunda gidilecek pek çok yerin olması, çözülecek çok farklı bulmaca ile sırların bulunması ve seçenekler konusunda özgürlük sunması oyuncuyu uzun süre kendine bağlayabilir. Grafikler ile ses efektlerindeki gerçeklik ve oyunun içindeki etkileşimli unsurlar oyuncuyu içine çekecek nitelikte.  

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzdan oyunun hikayesiyle ilgili fikrini alabilir, oyunda kullanmayı tercih ettiği stratejiler ve bunun nedenleri üzerine sohbet edebilirsiniz. Ona, bu tarz uzun soluklu hikayeler anlatan oyunlardan mı yoksa çok oyunculu, çabuk biten oyunlardan mı hoşlandığını sorabilirsiniz. Uzun soluklu oyunlarda ekranın karşısında geçirilen sürelerin uzunluğuna dikkat çekerek böyle durumlarda fiziksel ve psikolojik olarak olumsuz etkiler yaşanabileceğini anlatabilir, oyunu günlük olarak belirli bir süreyle sınırlı tutmak için aranızda anlaşma yapabilirsiniz.

Nintendo: https://www.nintendo.com/games/detail/the-legend-of-zelda-breath-of-the-wild-switch

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun