Dijital Oyun
Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge

4 star 4 star

10 + Yaş

Dijital Oyun

Ninja Kaplumbağalar’ın, düşmanları Shredder’a karşı mücadele ettikleri; çocukların dikkat ve takım halinde hareket etme becerilerini geliştirebilecek beat’em up, yani dövüş türünde bir dijital aksiyon oyunu.

Künye

 • Platform : Nintendo Switch, Xbox One, Xbox Series X/S, PlayStation 5, PlayStation 4, Windows 2022
 • Tür : Aksiyon/Beat’em Up
 • Çıkış Tarihi : 2022
 • Dil : İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca, Kastilya İspanyolcası, Basitleştirilmiş Çince, Geleneksel Çince, Korece, Japonca, Brezilya Portekizcesi
 • Türkçe Dil Seçeneği : Yok
 • Fiyat : Steam: 269 TL Playstation Store: 219 TL Xbox Store: 71.25 TL
 • Oyun İçi Satın Alma : Yok
 • Riskli İndirilebilir İçerik : Yok
 • Dağıtıcı : DotEmu
 • Geliştirici : Tribute Games
 • Geliştirici Firma Web Adresi : http://tributegames.com/
 • PEGI Değerlendirmesi : 12
 • Oyunun Bağlantı Linkleri : Steam: https://store.steampowered.com/app/1361510/Teenage_Mutant_Ninja_Turtles_Shredders_Revenge/ Playstation Store: https://store.playstation.com/tr-tr/concept/10003986 Xbox Store : https://www.xbox.com/tr-tr/games/store/teenage-mutant-ninja-turtles-shredders-revenge/9NS3673HVH41

İçinde Neler Var?

Temalar
 • Stratejik Düşünme
Karakterleri seçerken takımın ihtiyaç duyduğu özelliklerin dikkate alınarak doğru oyuncu kombinasyonunun oluşturulması mücadele için avantaj sağlıyor. Benzer şekilde oyuncular tek oynarken seçecekleri karakterlerin mesafe, hız, güç gibi farklı özelliklerini dikkate almaları düşmanları alt etmek için önemli oluyor. Bunun için stratejik düşünme önem taşıyor.
Çoklu oyuncuyla oynanırken, oyuncuların şehirlerini düşmanlardan kurtarmak için birlikte mücadele etmeleri gerekiyor. Takımdaki bir oyuncunun canı biterse, diğer oyuncu bir pizza dilimi vererek onu tekrar canlandırabiliyor. Takım arkadaşları belirtilen sürede yardım edemezse, yere düşen oyuncu bir can hakkını kaybediyor.
Beceriler
 • Dikkat
Doğru zamanda doğru tuşa basmaya ve doğru hareketi yapmaya dayalı mekanikler, oyuncuların dikkat ve odaklanma becerilerini geliştirebilir. Bu beceriler, bölüm sonu mücadelelerinde sonucu belirleyecek derecede ön plana çıkıyor.
Bilmenizde Fayda Var
 • Şiddet/Korku
Oyun, yoğun ve hızlı tempolu dövüşmeyi gerektiren bir mekaniğe sahip. Karakterler birbirlerine yumruk atıyor ve ellerindeki balta, silah, kılıç gibi araçlarla birbirlerini yok etmeye çalışıyorlar. Düşmanlar vurulduklarında yere düşüyor ve bir duman bulutu içinde kayboluyorlar. Oyunda şiddet ön planda olmasına rağmen, acı çekme, kan ve yaralanma gibi olumsuz hisler uyandırabilecek öğeler bulunmuyor.

Oyun Hakkında

Oyun, orijinal '80'ler-'90'lar Teenage Mutant Ninja Turtles çizgi filmine dayanan, 2 boyutlu ortamda, Ninja Kaplumbağalar’ın ezeli düşmanları Shredder ve ordusunu yakın dövüş teknikleriyle alt etmeye çalıştıkları beat’em up tarzı, yani dövüşmeyi esas alan bir aksiyon oyunu.

Oyunda hedef, seçilen karakterleri yöneterek şehri ele geçirmeye çalışan Shredder’ı durdurmak ve önlerine çıkan tüm düşmanları ortadan kaldırmak. Leonardo, Donatello, Rafael, Michelangelo, April O’Neal, Splinter Usta ve Casey Jones’tan oluşan karakterler, kullanılan silahlar, eşyalar ve arka plan orijinal çizgi filmden alındığı için retro hissi ön plana çıkıyor.

Oyunda “Arcade” ve “Öykü” modu olmak üzere iki farklı mod bulunuyor. “Arcade” modu, oyun severlere atari salonundaki jetonla oyun oynanan dönemleri anımsatıyor. Oyuncular sınırlı canla düşmanlara karşı zor bir savaş veriyorlar. Bu modda, dünyadaki diğer oyuncularla rekabet edebilmek için sıralama tablosu da yer alıyor. “Öykü” modu da aynı bölümleri içeriyor, ancak bitirilmesi gereken bazı özel görevler bulunuyor. Oyuncular, birikmiş puanlarıyla sağlık durumları, ekstra canlar, ek savaş hareketleri ve oyuncu karakterinin savaş yeteneklerini geliştirebiliyorlar. Oyundaki tüm karakterlerin mesafe, hız ve güç olmak üzere üç farklı puanı var. Örneğin, Michalangelo hızlı hareket etmesiyle, Raphael ise vuruşlarının gücüyle ön plana çıkıyor. Bu nedenle karakter seçimi yaparken oyuncuların, kendisinin ya da takımın ihtiyaç duyduğu özellikleri dikkate alarak doğru karakter kombinasyonunu ve çeşitliliğini oluşturmaları önemli.

Oyun tek oyunculu oynanabildiği gibi, çok oyuncuyla da oynanabiliyor. Çoklu oyuncu modunda herhangi bir mesajlaşma sistemi yer almıyor. Oyuncular istedikleri kadar oynayıp, arzu ettikleri anda oyundan çıkabiliyorlar. Karakterler ekranda sağa doğru ilerledikçe yeni düşmanlar ortaya çıkıyor ve oyuncular o düşmanları yenmeden oyunda ilerleyemiyorlar. Karşılaşılan düşmanları olabildiğince hızlı ortadan kaldırmak büyük önem taşıyor. Düşmanlar vurulduklarında yere düşüyor ve bir duman bulutu içinde kayboluyorlar.

Manhattan’daki alışveriş merkezi, hayvanat bahçesi, yer altı kanalları gibi çeşitli mekanlar ve X-Boyutu’nda geçen 16 bölümden oluşan oyunun sade ve anlaşılır bir haritası var. Oyuncular bölüm geçtikçe haritada açılan yeni bir noktaya giderek oradaki düşmanları alt etmeye çalışıyorlar. Her bölümün sonunda oyuncuları bir bölüm sonu düşmanı bekliyor. Bölüm sonu düşmanları Ninja Kaplumbağalar dünyasının Rocksteady, Bebop, Baxter Stockman ve Shredder gibi tanıdık simalarından oluşuyor.

Her bölüm normal hızda on dakikada bitirilebiliyor. Bu sayede oyuncular oyunu istedikleri kadar oynayıp kaldıkları yerden devam edebiliyor ya da en beğendikleri bölümü tekrar oynayabiliyorlar. Oyunu geliştiren Tribute Game beat’em up tarzı oyunların bir süre sonra tekdüzeleşen oynanışını çeşitlendirmek için oyuna seviye atlama, yeni yetenekler kazanma ve yan görevler gibi eklemelerde bulunmuş. Seviye atladıkça canı artan, yeni vuruş teknikleri kazanan karakterlerin oynanışı çeşitleniyor. Oyundaki yan görevler arasında kırılabilir nesneler içerisinde obje bulmak gibi basit ama keyifli görevler var. Her bölüme özel olarak eklenen “hiç darbe almadan bölümü bitir” gibi özel görevler de zoru seven oyuncular için oyun süresini uzatacak yan görevleri oluşturuyor. Oyuncular, her aşamada kendilerini iyileştirmek için kullanılabilecek pizza kutuları ve oyunculara kısa bir süre için ekstra güç ve sonsuz süper güçler veren turtalar da bulabiliyorlar. Ayrıca oyuncuların arkadaşları düşmek üzereyse yan yana gelip bir “çak” hareketi yapıyor ve enerjilerini paylaşabiliyorlar. Enerjisi bitip yere düşen takım arkadaşlarını kaldırmak için 10 saniyeleri oluyor. Takım arkadaşının yanına giden oyuncu arkadaşına “pizza” sunduğunda arkadaşını yerden kaldırabiliyor.

Oyun Microsoft Game Pass kütüphanesinde bulunuyor. Oyuncuların Game Pass üyeliği varsa ekstra bir ücret ödemeden oyunu Windows yüklü bilgisayarlarından ya da Xbox konsollarından oynayabiliyorlar.

Oyunda Türkçe dil desteği bulunmuyor.

Ebeveyne Notlar

Herhangi bir argo söz ya da korku öğesi barındırmayan Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge, 10 yaş ve üzeri çocuklarınızla birlikte eğlenceli vakit geçirmenize olanak veren, yer yer oyuncuları zorlayan yer yer güldüren bir oyun.

Ninja Kaplumbağalar ile arkadaşlarının yönetilerek Shredder ve ordusuyla mücadele edildiği oyunda; çocukların takım halinde hareket etme ve dikkat becerileri gelişebilir. Çocuklar; lider, asi, çalışkan ve eğlenceli olmak üzere farklı kişilik tiplerini yansıtan Ninja Kaplumbağalarla ya da güçlü bir kadın karakter olan April ile kendilerini özdeşleştirebilirler. Bu yönleriyle kaplumbağalar ve arkadaşları çocuklara olumlu örnek olabilirler.

Renkli çizgi film karakterleri, kullanılan silahlar, eşyalar, arka plan ve seslendirmeler 1980’lerde yayınlanan çizgi filmden alındığı için, oyun, çocukluğunda Ninja Kaplumbağaları izleyen ebeveynleri de heyecanlandırabilir. Ninja Kaplumbağalar evrenine aşina olanların gülümseyeceği bolca espri serpiştirilmiş. Bu nedenle, çocuğunuzla birlikte oynarken oldukça keyif alabilirsiniz.

Çocuklar oyunu arkadaşlarıyla birlikte oynayarak eğlenceli vakit geçirebilirler. Çevrim içi iletişim olanağı olmadığı için çocukların yabancılarla iletişime girme riski de bulunmuyor. Fakat çok fazla oyuncunun olması oyun alanının karışık görünmesine sebep olabileceği için en fazla 3 ya da 4 kişiyle oynamak daha iyi olabilir. Karakterleri seçerken takımın ihtiyaç duyduğu özelliklerin dikkate alınması mücadele için avantaj oluşturuyor. Bunun için stratejik düşünme önem taşıyor.

Oyun tek başına oynanmak istendiğinde, pek çok düşmanla mücadele etmek bazı çocukları zorlayabilir. Bazı çocuklar için de bu zorluk seviyesi az gelebilir. Böyle durumlarda çocuğunuza destek verebilir ya da oyunu daha eğlenceli hale getirmek için zorluk derecesini artırabilirsiniz.

Oyunda doğru zamanda doğru hamleleri yapmak gerekiyor. Bu özelliği çocukların dikkat ve odaklanma becerilerini geliştirebilir. Oyun aynı zamanda kötü karakterlere karşı iyi karakterlerin mücadelesini içeriyor ve kaplumbağalar arkadaşlarıyla şehrin kurtulmasına yardımcı oluyorlar. Çoklu oyuncuyla oynandığında, ilerleyebilmek için oyuncuların düşen arkadaşlarına yardım etmeleri ve bir takım çalışması içinde hareket etmeleri gerekiyor. Oyunun bu özellikleri çocukların takım halinde hareket etme becerilerini geliştirmelerine katkı sağlayabilir. 

Oyunda tekrarlayan yan görevlerin bulunması, çoklu oyuncularla oynarken görsel netliğin azalması ve bir süre sonra oyunun tekrarlayıcı hissettirmesi oyunun eğlence seviyesini düşürebilir. Ayrıca oyunda Türkçe dil desteğinin bulunmaması nedeniyle, çocuklar oyundaki bazı seslendirmeleri anlayamayabilirler. Oyunu çocuğunuzla birlikte oynayıp, anlamadığı yerlerde çeviri ve açıklama yapabilirsiniz.

9 Yaş üzeri çocuklar oyunu oynamak için yeterli becerilere sahip olsalar da oyun şiddet içerdiği için 10 yaş üzeri için daha uygun. Karakterler çeşitli dövüş hareketlerini kullanarak birbirlerine yumruk, tekme atıyor; kılıç, bomba, balta gibi çeşitli silah ve araçlarla düşmanlarına saldırıyorlar. Ancak sık ve hızlı tempolu dövüş sanatlarını içeren bu oyunda şiddetin çoğu karikatürize nitelikte. Düşman karakterler vurulduğunda yere düşüyor ve duman bulutu içinde kayboluyorlar. Acı çekme, kan ve yaralanma gibi olumsuz hisler uyandırabilecek öğelere yer verilmiyor.

Bunların yanı sıra, Ninja Kaplumbağalar dünyasının film, oyun ve oyuncak gibi geniş tüketim seçeneklerine sahip oluşu, oyunu oynayan çocuklarda bunlara ulaşma isteği oluşturabilir.

Oyunda belirli bir oyun süresi bulunmuyor. Bu sebeple ebeveynlerin çocuklarıyla belirli bir ekran süresi belirlemeleri faydalı olabilir.

ÇİÇEK Öneriyor

Oyun, 1987 yılında televizyonda yayınlanan Ninja Kaplumbağalar çizgi filminin özelliklerinden yararlanılarak oluşturulmuş. Özellikle çocukluğunuzda bu çizgi filmleri izleyen biriyseniz, çocuğunuzla birlikte bu oyunu oynayarak keyifli vakit geçirebilir, bu oyunu birlikte oynamanın nasıl bir his olduğunu anlatabilirsiniz. Geçmişe ait bir yapımın günümüzde farklı içeriklerle tekrar ortaya konulmasının faklı nesilleri birbirine bağlamada etkili olup olmadığı üzerinde fikir alışverişi yapabilirsiniz.

Çocuğunuza tek oyunculu mu yoksa çoklu oyunculu mu oynamayı daha çok sevdiğini sorabilir ve ikisinin avantajlarını, dezavantajlarını tartışabilirsiniz. Çoklu oyuncuyla oynarken takım çalışmasının önemli olduğunu vurgulayabilir, iyi bir ekip olmak için hangi özelliklerin gerekli olduğu üzerinde sohbet edebilirsiniz.

Oyunda zorluklarla ve kötülüklerle başa çıkma yolu olarak şiddet kullanılıyor. Çocuğunuza günlük hayatta kötü insanlarla ya da zor durumlarda baş etmek için neler yaptığını sorabilir ve ona sorunları çözmede şiddet kullanmanın sağlıklı bir başa çıkma yolu olmadığını anlatabilir, birlikte sorunları ne şekilde çözebileceğine dair fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Çocuğunuz Ninja Kaplumbağaları içeren farklı ürünlere özenirse, ona her ailenin farklı ekonomik seviyelerde olduğunu, sizin de kendi bütçenize, aile şartlarınıza ve onun yaşına uygun ürünler alabileceğinizi anlatabilirsiniz. 

Çocuğunuzun dövüş sanatlarına ilgisi varsa, eğitim alması için cesaretlendirebilirsiniz. Oyunda kullanılan şiddetin aksine, bu spor dalı aracılığıyla enerjisini atabilir, öfkesini kontrol edebilmeyi öğrenebilir, konsantrasyonunu geliştirebilir.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun