Dijital Oyun
Shape Sudoku

Shape Sudoku

4 star 4 star

9 + Yaş

Dijital Oyun

Klasik Sudoku’daki sayılar yerine renkli şekillerin kullanıldığı; düşünme, dikkat ve hafıza gibi becerilerin gelişimini destekleyen bir zekâ oyunu.

Künye

İçinde Neler Var?

Beceriler
  • Düşünme ve Akıl Yürütme
Oyuncu; sütun, satır ve bunlardan oluşan 3×3 kare gruplarını kontrol edip, verilen ipuçlarından yararlanarak boş karelere gelmesi gereken şekli bulmaya çalışıyor.
İpuçlarındaki bağlantıyı çözmek ve boş alana gelmesi gereken şekli bulmak için oyuncunun dikkatli olması ve oyuna odaklanması gerekiyor.
Boş alana gelmesi gereken şekli bulabilmek için sütun, satır ve 3×3 kare gruplarına yerleştirilen ve eksik olduğu düşünülen renkli şekilleri oyuncunun aklında tutması gerekiyor.
Bilmenizde Fayda Var
  • Reklam/Tüketime Özendirme
Oyunun başında, sonunda ya da ortasında farklı oyun ve uygulamaların reklamları gösteriliyor. Farklı üreticilere ait olan bu oyunların bazıları şiddet içerikli olabiliyor. Ya da ekrana oteller veya tatil evleri hakkında bilgi veren, giyim mağazalarını tanıtan rastgele reklamlar yansıyabiliyor. Çocuklar bu reklamları izlemeden oyuna devam edemiyorlar.
Oyuncu, girişteki “Support Us” bölümünden, ücretli olan Shape Sudoku Pro’nun satın alınması için Play Store ya da App Store’a yönlendiriliyor.

OYUN HAKKINDA

Shape Sudoku, her bir renkli şeklin, 9×9 boyutlu bir grafik üzerindeki her satırda, her sütunda ve 3×3 kare gruplarının içinde sadece birer kez kullanılarak çözülmesi gereken bir zekâ oyunu.

Kullanıcılar oyunda, 9×9 boyutlu bir grafik üzerinde toplam 81 kareyle karşılaşırlar. Bilinen Sudoku’larda bu karelere sayılar gelirken, bu oyunda renkli şekiller yerleştiriliyor. Şekiller; 3’er tane kırmızı, 3’er tane yeşil ve 3’er tane mavi renklerde olmak üzere üçgen, kare ve dairelerden oluşuyor. Bu şekillerin, 81 kareye, kurallara ve o oyun için verilen ipuçlarına uygun olarak yerleştirilmeleri gerekiyor. Sudoku’daki temel kurala göre her bir şekil; her satırda, her sütunda ve bunlar içinde 3×3 olarak bölümlenmiş kare gruplarında sadece bir defa kullanılabiliyor. Ayrıca, aynı renk ve şekil kombinasyonu bir başka 3×3 kare grubuna, satıra veya sütuna yan yana yerleştirilemiyor.

Oyunda kolay, normal, zor ve çok zor olmak üzere dört seviye bulunuyor. Bu seviyelerin her birinde, Sudoku’nun içine renkli şekillerin bazıları ipucu olarak yerleştiriliyor. Oyunun kolay seviyesinde daha fazla ipucu yer alıyorken, seviye arttıkça verilen ipucu sayısı da azalıyor. Kullanıcılar istedikleri seviyeyi tekrar tekrar oynayabiliyorlar. Ancak aynı seviyede bir oyuna farklı zamanlarda giriş yapıldığında ipuçlarının yerleri değişiyor. Bu özellik de oyunculara çok sayıda oyun seçeneği sunuyor.

Her oyunda en fazla 5 hata yapma hakkı veriliyor. 5 hatadan sonra oyun bitiyor. Kullanıcı istediği seviyeden birini seçip oyuna tekrar başlayabiliyor. Ama aynı seviyeyi bile açsa, tüm ipuçlarının yeri değişmiş oluyor.

Oyunun dili İngilizce. Oyuna odaklanmayı destekleyecek şekilde arka planda bir gökyüzü görseli ve balonlar, fonda da sakin ve huzurlu müzikler kullanılmış. Ancak hata yapınca bu atmosfere tezat bir cam kırılma sesi duyuluyor.

EBEVEYNE NOTLAR

Klasik Sudoku’dan farklı olan bu oyunda, verilen ipuçlarını baz alarak 3×3 kare gruplarına, satırlara ve sütunlara uygun şekli yerleştirebilmek için odaklanmak ve akıl yürütmek gerekiyor. Oyunu oynayan çocuklar, oyunun zorluk seviyesi arttıkça daha az şekilden oluşan ipuçlarını inceleyip şekilleri akıllarında tutarak hafızalarını da güçlendirebilirler.

Oyunun kolay ve normal seviyesinde daha rahat ilerlenebilirken, zor ve çok zor seviyesinde ipuçlarının azalması, daha dikkatli olmayı ve her bir seçeneği değerlendirerek mantık yürütmeyi gerektiriyor. Çocukların bu son iki seviyeyi tamamlamaları zaman alabilir ve zorlanmalarına, stres yaşamalarına ve sıkılmalarına neden olabilir. Çocuğunuza zor seviyelerde böyle hissetmesinin normal olduğunu, çözüme ulaşmak için biraz daha fazla dikkat etmesi ve düşünmesi gerektiğini söyleyebilirsiniz. Destek olmak amacıyla birlikte beyin fırtınası yapabilir ve bir şekli belirli bir kutucuğa yerleştirdiğinizde nasıl bir sonuçla karşılaşabileceğiniz üzerine fikir yürütebilirsiniz.  

Kullanıcılar ekrandaki kronometreden oyunda ne kadar süreyle kaldıklarını görebiliyorlar. Fakat oyunda hamle yapmak ya da seviyeyi tamamlamak için bir süre kısıtlaması bulunmuyor. Oyunda geçirilen sürenin puanlarını etkilememesi çocukların bir yandan rahatlıkla Sudoku’ya odaklanmalarına bir yandan da ekran sürelerini kontrol etmelerine yardımcı olabilir.

Oyun çocukların akıl yürütme, odaklanma ve hafıza becerilerinin gelişimine katkı sağlıyor olsa da içinde dikkat edilmesi gereken bazı riskli unsurlar da mevcut. Oyunların başında, sonunda veya oyun sırasında ekrana rastgele reklamlar yansıyabiliyor. Bu reklamlarda tanıtımı yapılan bazı oyunlar şiddet içerikli olabiliyor veya diğer bazı reklamlar tüketime özendirici olabiliyor. Çocuklar bu reklamlar nedeniyle oyuna odaklanmakta zorlanabilir, yaşlarına uygun olmayan içeriklerle karşılaşabilir ve satın almaya yönelebilirler. Benzer şekilde oyunun giriş bölümünde yer alan “Support Us” butonu da, kullanıcıları oyunun reklam içermeyen ücretli ve daha gelişmiş versiyonu “Shape Sudoku Pro” yu satın almak için App Store veya Google Play’e yönlendiriyor.

Sudoku hakkında bilgi sahibi olmayan ve İngilizce bilmeyen çocukların Shape Sudoku’da verilen İngilizce yönergeleri anlamaları zor olabilir. Seviyesine göre çocuğunuza Sudoku hakkında bilgi vermeniz ya da onu Sudoku hakkında araştırma yapmaya yönlendirmeniz faydalı olacaktır. Çocuklar oyunun kurallarını ne kadar iyi bilirlerse oyunu anlayarak ve keyif alarak oynayabilirler.

ÇİÇEK ÖNERİYOR

Birlikte Sudoku’nun tarihçesini, kurallarını ve oyunun işleyişini araştırarak, çocuğunuzun oyunu daha iyi kavramasına yardımcı olabilirsiniz.

Zorlandığı noktalarda hangi kutulara hangi şekillerin gelebileceğini sorarak, yönlendirici sorularla çözümü bulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuz oyunu kavradıktan sonra, çözüm üretirken hızlanması için aranızda yarışabilirsiniz.

Çocuğunuz oyunu çok sevdiği takdirde çocuklara özel oluşturulmuş Sudoku kitapları edinebilir veya onu gazetelerde çıkan Sudoku bulmacalarına yönlendirebilirsiniz.

Her ne kadar becerileri destekleyen yararlı bir oyun olsa da, çocuğunuzla birlikte bir ekran süresi belirlemeniz yararlı olur.  

Çocuğunuza, reklamlarda gördüğü oyun veya uygulamaları sizden habersiz satın almaması için hatırlatma yapabilirsiniz. Cihazınızda “satın alma izni” özelliği varsa, bu özelliği kullanabilirsiniz. Böylece çocuğunuz yeni bir öğe satın almak veya indirmek istediğinde aile düzenleyicisine bir istek gönderir, siz de bu isteği değerlendirebilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun