Dijital Oyun
Mini Motorways

Mini Motorways

4 star 4 star

7 + Yaş

Dijital Oyun

Dünya şehirlerinden oluşan haritalar üzerinde trafik yoğunluğuna çözüm üretmek için yol yapılması gereken ve planlama, problem çözme, dikkat gibi becerilerin gelişimine destek verebilecek eğlenceli bir bulmaca/strateji oyunu.

Künye

 • Platform : Windows ve iOS
 • Tür : Bulmaca/Strateji
 • Çıkış Tarihi : 2019
 • Türkçe Dil Seçeneği : Var
 • Fiyat : Steam: 18.5 TL App Store: Apple Arcade’e dahil (İlk ay ücretsiz sonraki her ay için 34.99 TL ödenen bir üyelik sistemi)
 • Oyun İçi Satın Alma : Yok
 • Riskli İndirilebilir İçerik : Yok
 • Dağıtıcı : Dinosaur Polo Club
 • Geliştirici : Dinosaur Polo Club
 • Geliştirici Firma Web Adresi : https://dinopoloclub.com/
 • PEGI Değerlendirmesi : 3
 • Oyunun Bağlantı Linkleri : Steam: https://store.steampowered.com/app/1127500/Mini_Motorways/ Apple Store: https://apps.apple.com/tr/app/mini-motorways/id1456188526

İçinde Neler Var?

Temalar
 • Problem Çözme
Mini Motorways, oyuncuyu düşünmeye ve alternatif çözüm yolları bulmaya yönlendiriyor. Şehrin haritasının genişlemesiyle doğru orantılı olarak yoğunlaşan araç trafiği bir süre sonra baş etmesi zor bir hal alıyor. Yol üretmek için sunulan sınırlı kaynakları en iyi şekilde değerlendirip mevcut trafik sıkışıklığını çözmek gerekiyor.
Oyuncular yollar, kavşaklar, otoyollar, trafik ışıkları ve daha birçok parçayı kullanarak bir şehir planlaması yapıyor.

Oyun Hakkında

Mini Motorways, büyüyen şehirlerin trafik sorununu çözmek amacıyla şehirler için yol tasarlanması gereken bir strateji simülasyon oyunu. Serinin önceki oyunu olan Mini Metro’daki mekanikler ile büyük benzerlikler taşıyor, ancak tren rayları yerine otoyollar inşa ediliyor. 

Herhangi bir hikayesi olmayan oyunda Los Angeles, Pekin, Tokyo, Darüsselam, Moskova, Münih gibi 12 büyük şehre ait haritalar bulunuyor. Başlangıçta sadece Los Angeles, Pekin ve Tokyo şehirlerinin haritalarına erişim sağlanabilirken, ilerleyen bölümlerde diğer 9 şehrin haritaları da sırayla kullanıma açılıyor. Kilidi açık olan her şehirde oyun tekrar tekrar oynanabiliyor.

Dinamik şekilde büyüyen şehir haritalarında geçen oyunda, şehir haritalarına yeni binalar ekleniyor. Oyuncudan aynı renge sahip binalar arasında yollar oluşturarak trafiğin akışını sağlaması bekleniyor. Bunun için kendisine sınırlı sayıda sunulan yol, köprü, sokak lambası, dönel kavşak, tünel, otoyol gibi parçalar arasından en çok işe yarayanı seçerek yeni yollar oluşturması gerekiyor. Bunu yaparken de trafik akışını ve olası yoğunlukları göz önünde bulundurması önem taşıyor. Kare ve yuvarlak şekildeki binalarda pinler birikiyor. Kare binalarda 6, yuvarlak binalarda en fazla 9 pin birikebiliyor. Bu sayı tamamlanınca bina alarm vermeye başlıyor. Bu, yeterince aracın oraya ulaşamadığı için pinlerin toplanamadığı anlamına geliyor. Buralara yeni bir yol inşa edilip araç sayısı artırılarak pinler toplanamazsa oyun bitiyor.

Gerçekleştirilen seyahat sayıları oyuncunun oyun sonu puanını oluşturuyor. Oyunu kazanabilmek için her haritada en yüksek puana ulaşmak gerekiyor. Oyunda ayrıca dünyanın her yerinden oyuncuların birbirleriyle yarışarak en yüksek puanı elde etmeye çalıştıkları günlük ve haftalık görevler de yer alıyor. Bu görevlerle trafik ışığı kullanmama, otoyol sayısının arttırılamaması gibi kısıtlamalarla oyun deneyimi çeşitlendiriliyor.

Mini Motorways, sadece fare ile tıklayarak ya da dokunmatik ekrana dokunarak kolayca oynanabiliyor. Yol yapabilmek için herhangi bir binanın önüne tıklayarak diğer aynı renkli binaya doğru sürüklemek yeterli oluyor. Ancak yol tam bir doğru şeklinde çizilemediğinde diğer yolların yapımında zorluk yaratabiliyor. Oyuncular oyun içinde renk körü ya da gece modu gibi farklı renk modlarını seçebiliyorlar. Ayrıca istedikleri zaman oyunu hızlandırabiliyor ya da durdurabiliyorlar. Trafik gibi sıkıntı hissettirebilecek bir konuyla ilgili olmasına karşın, yalın ve şirin grafikleri ile sevimli ses efektleri sayesinde eğlenceli bir atmosfer sunuyor.

Oyun Türkçe olarak oynanabiliyor. Menüler dışında herhangi bir diyalog ya da yazı bulunmadığı için çocukların okuma-yazma seviyesi bir önem taşımıyor.  

Ebeveyne Notlar

Mini Motorways, çocukların problem çözme, plan yapma ve dikkat becerilerinin gelişimini destekleyebilecek bir oyun. Ayrıca, oyuncuları sürekli farklı çözüm yolları bulmaya yönlendiren ve neden sonuç ilişkilerini gözlemlemelerini sağlayacak içerikler de sunuyor.

Her ne kadar öğrenmesi kolay olsa da uzmanlaşması zor bir oyun. Çünkü oyunda ilerledikçe, binaların, yolların, arabaların sayısı artıyor ve tüm şehrin trafiğini kontrol etmek gittikçe zorlaşıyor. Oyuncuların dikkatli bir şekilde trafik akışını takip edip, karşılarına çıkan trafik yoğunluğuna ve bağlantı eksikliğine zamanında müdahale etmeleri gerekiyor. Ayrıca sınırlı sayıda bulunan parçaların arabaların sorunsuz bir şekilde hareket edebilmelerini sağlamak için doğru noktalara, yeterli miktarda yerleştirilmesi önem taşıyor. Bu durumlar her ne kadar oyunu oynayan çocukları kimi zaman zorlayacak olsa da odaklanmalarına ve yaratıcı fikirler üretmelerine yardımcı olacaktır.

Trafiği barındıran bu oyun, şirin, renkli grafikleri ve sevimli ses efektleriyle kendine has bir atmosfere sahip. Her ne kadar günlük hayatta olduğu gibi gürültülü, sesli, stresli bir tabloyla karşılaşılacağını düşündürse de, tam tersi bir etki yaratıyor. Ara sıra korna sesleri duyulsa da bunlar rahatsız etmiyor. Oyuna eşlik eden müzik de rahatlatıcı ve sakinleştirici bir tonda.

Oyun önerilen yaş grubunun altındaki çocuklar için zor olsa da trafik ışıkları, kavşak, tünel, otoban gibi trafik terimlerini öğrenmelerini sağlayabilir. Ayrıca çocuklar zorlandıklarını düşündükleri zaman oyunun hızını yavaşlatıp düşünmek için vakit kazanabilirler ya da beklemek istemediklerinde, sıkıldıklarında oyunu hızlandırabilirler. Oyun mimarlık, peyzaj mimarlığı, şehir ve bölge planlama uzmanlığına merakı olan çocuklar için de ilgi çekici olabilir.

Mini Motorways’ın her ne kadar yapımcı firma tarafından 4 yaş ve üzeri oyunculara uygun olduğu belirtilmiş olsa da, 7 yaşından küçük çocukların oyunda bir başarı elde etmesi ve keyif alması kolay olmayacaktır.

Oyunda canlı mesajlaşma, ücretli içerik ya da buna benzer risk içeren öğeler bulunmuyor. Fakat ebeveynlerin çocuklarıyla beraber ekran süresi belirlemelerinde fayda var. Çünkü her oyunun sonunda çocuklar aynı şehri ya da farklı bir şehri tekrar seçerek oyun oynamaya devam edebilirler.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuz Mini Motorways oynarken onu izleyebilir, takıldığı yerlerde hangi hamleyi yaptığında sonucun ne olabileceği üzerine konuşarak doğru ve yaratıcı yöntemi bulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzun parçaları rastgele koymasına engel olmak için, her parçayı neden oraya yerleştirdiğini sorabilir bu sayede parçaların işlevlerini daha iyi anlamasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz parçaların işlevleri hakkında yeterli bilgiye sahip değilse bilgi verebilir ya da araştırma yapmaya yönlendirebilirsiniz.

Aranızda birbirinizin en yüksek puanlarını geçmek üzerine kurulu rekabetçi bir turnuva düzenleyebilirsiniz.

Çocuğunuza trafikte uyulması gereken kuralları oyun üzerinde uygulamalı olarak gösterebilirsiniz.

Çocuğunuzla beraber oyundaki şehirleri araştırabilir, gerçek şehir haritalarını inceleyerek çocuğunuzun genel kültür bilgisini artırabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun