Dijital Oyun
Looking For Aliens

Looking For Aliens

4 star 4 star

8 + Yaş

Dijital Oyun

Uzaylıları konu alan hikayesiyle, dikkat ve akıl yürütme becerilerinin gelişimini destekleyebilecek eğlenceli bir nesne bulma oyunu.

Künye

 • Tür : Bulmaca
 • Platform : PC
 • Çıkış Tarihi : 8 Aralık 2021
 • Ekran Süresi : 8 saat
 • Türkçe Dil Seçeneği : Yok
 • Ücreti : 22 TL (Steam)
 • Oyun İçi Satın Alma : Yok
 • İndirilebilir İçerik : Yok
 • Dağıtıcı : Alawar Entertainment
 • Geliştirici : Yustas Game Studio
 • Geliştirici Firma Web Adresi : www.alawar.com/game/looking-for-aliens-collectors-edition/

İçinde Neler Var?

Temalar
 • Merak
Ekrandaki her şey, üzerine tıklanınca hareket edebildiği için etkileşime girecek çok fazla öğe var. Bazı çocuklar arama listesinde olmasa da her bir nesnenin ne işe yaradığını ya da nasıl bir sürpriz içerdiğini merak edip incelemek isteyebilir. Bu anlamda oyun çocukların merak duygusunu besleyebilir.
Beceriler
 • Dikkat
Ekranda hareket eden çok sayıdaki karakter ve nesnelerin arasından, arama listesinde yer alanları bulabilmek için detaylara odaklanmak ve dikkatle her yeri aramak gerekiyor.
Bulunması gereken karakter ve nesnelerin her birinin üstünde kısa ipuçları yer alıyor. Bunları okuyup, onları bulabilmek için akıl yürütmek gerekiyor.
Bilmenizde Fayda Var
 • Şiddet/Korku
Büyük bir dinozor, insanlarla dolu bir şehre saldırıyor. Bir bölümde bazı uzaylılar silahlarıyla ışın atarak etrafındaki uzaylıları yok ediyor, fakat kan gösterimi olmuyor. Dev bir yumurtanın kırılmış olan köşesinden dışarıya bakan büyük bir göz görünüyor. Bir insan, uzaylılar tarafından kaçırılıyor ve sonra uzay gemisinden kaçmak için devleşiyor.

Oyun Hakkında

Looking For Aliens; Dünya’daki ve uzaydaki farklı mekanlarda gizlenmiş karakterlerin ve nesnelerin arandığı eğlenceli bir gizli nesne bulma oyunu.

Oyunun fantastik bir kurgusu var. Kamufle olarak dünyayı ziyaret eden uzaylılar, insanların arasında dolaşarak dünyadaki yaşamı gözlemliyor ve bunlara ilişkin haber programları yaparak kendi izleyicileriyle paylaşıyorlar. Farklı temalara sahip ve giderek zorlaşan 25 seviyeden oluşan oyunun her bölümünün girişinde, bu programlardan biri yayınlanıyor. “Blorb” ve “Bubble Gu” adındaki uzaylı sunucular, kendi aralarında ve röportaj için aldıkları konuklarla esprili değerlendirmeler yapıyor ve insanların uzaylılara bakış açısıyla eğleniyorlar. O program hangi mekânda, neyi gözlemlemek amacıyla çekildiyse, o bölümün kurgusu için de bu tema esas alınıyor. Örneğin, bir dinozorun dünyadaki bir şehre saldırdığı haberi yapılıyor. Ardından oyun başlıyor ve oyuncu bu dinozorun bulunduğu şehirdeki gizlenmiş uzaylıları ve onların gizlediği nesneleri arıyor.

Oyun başladığında oyuncunun o seviye içinde bulması gereken nesneler ve karakterler ekranın alt kısmında beliriyor. Ayrıca oyunu biraz daha heyecanlı kılmak için her bölümde aranması gereken birden fazla karakter ya da nesne de olabiliyor. Onlar da ekranın sol alt köşesinde yer alıyor. Bir de her bölümde gizli olan bir tane büyük çıkartmayı bulmak gerekiyor.

Oyuncular gizlenen nesneleri ve karakterleri bazen bir çiftlikte, bazen kalabalık bir şehirde, bazen bir uzay üssünde ya da bir müzik festivalinde arıyorlar. Oyun boyunca, sürekli hareket eden ve üzerine tıklandığında etkileşime girilebilen 250’den fazla nesne, hayvan, insan ve uzaylıyı bulmak gerekiyor. Nesneleri bulmak çok da kolay olmuyor, çünkü bu nesneler bazen bir evin kapısına tıkladığında kapının açılmasıyla içeride, bazen de uyuduğu görülen bir karaktere tıklandığında ortaya çıkan rüya balonunun içinde beliriyor. Bu nedenle oyuncuların ekranda gördüğü her şeyi dikkatle inceleyip üstüne tıklayarak etkileşime girmesi gerekiyor.

Oyunun başlangıç seviyeleri daha çok dünyada ve küçük mekanlarda geçiyor, ekranda daha az etkileşimli nesne ve karakter yer alıyor. Ancak ilerleyen seviyelerde mekanlar uzaya taşınıyor, genişliyor ve etkileşimli nesne ile karakter sayısı da artıyor.

Oyunda belirli bir nesne sayısına ulaşıldığında bir sonraki seviyeye geçilebiliyor. Örneğin, toplam 20 nesne varsa, bunların 10-15 tanesini bulmak yeterli oluyor. Bu nedenle bulunması zor nesneler nedeniyle bölümlerde saatlerce takılı kalmak söz konusu olmuyor. Eksik kalan nesneler, daha sonra geri dönüp bakılarak da bulunabiliyor.

Oyunda, arama listesindeki nesnelere veya karakterlere tıklandığında bulunmalarına yardımcı olacak, yazılı ipuçları veriliyor. Örneğin, bulunması gereken bir uzaylı karakter için ‘kendisine çöpler arasında sessiz bir yer bulmuş’ ya da anahtarlar için ‘samanlıkta iğne aramak gibi’ ipuçları veriliyor. Bu sayede oyuncular ekrandaki tüm çöp kutularını açarak uzaylı karakteri, saman balyalarının altına bakarak da anahtarları bulmaya çalışıyorlar.

Oyun ücretli, ancak içinde satın alma gerektiren ek içerikler bulunmuyor. Reklam gösterimi de söz konusu değil. Bir süre kısıtlaması bulunmuyor ve her seviyede bulunanlar otomatik olarak kaydediliyor. Looking For Aliens’ta bütün nesneleri bulmak ortalama 8 saat sürüyor, ancak bu süre oyuncunun dikkat seviyesine göre değişebiliyor.

Ebeveyne Notlar

Looking For Aliens, çocukların farklı mekanlarda gizlenmiş çeşitli karakterleri ve nesneleri ararken eğlenebilecekleri, akıl yürütme ve dikkat becerilerini de geliştirebilecekleri bir bulmaca oyunu.

Oyunun sevimli bir havası var. Tıklanan her nesne ya hareket ediyor ya da bir ses çıkarıyor. Bazı nesneler senaryonun bir parçası olmasa da yürüyebiliyor ya da komik hareketler yapabiliyor. Bu da oyuncunun sürekli tebessüm etmesine neden oluyor.

Oyunun basit bir mantığı var; listedeki karakterleri ve nesneleri bulmak için ip uçlarını takip etmek, ekrandaki her bir görseli dikkatlice incelemek ve üzerine tıklayarak etkileşime girmek gerekiyor. Ancak ipuçlarının bazılarının net yönlendirme yapmaması, anahtar gibi bazı çok küçük nesnelerin ne olduğunun tam anlaşılamaması ya da tasarımda en fazla iki rengin kullanılmış olması, nesne ve karakterlerin fark edilip bulunmasını güçleştirebiliyor. Ayrıca, bulunması istenen karakter veya nesneler birden fazla olabildiği halde oyunda bunun için sadece bir adet ipucu veriliyor. Her birinin yeri farklı olduğu için verilen ipucu yetersiz kalabiliyor. Ancak bu zorlanmalar oyuna heyecan katıyor.  

Oyun her nesne bulunduğunda otomatik olarak kayıt alıyor. Böylece oyuncu istediği zaman oyunu kapatıp sonra kaldığı yerden devam edebiliyor. Bu da ekran süresini ayarlamak konusunda kolaylık sağlıyor.

Oyunun Türkçe dil seçeneği bulunmuyor. Yabancı dil bilmeyen çocukların oyunun başlangıcında sunulan programlardaki diyalogları anlamamaları güç olabilir ve programda verilen ipuçlarıyla oyun arasındaki bağlantıyı kuramayabilirler.

Oyun ücretli, ancak oyunun içinde herhangi bir indirilebilir içerik veya oyun içi başka bir satın alma bulunmuyor. Oyunun bazı bölümlerinde dikkat edilmesi gereken görüntüler de yer alıyor. Şehirdeki evlerin arasında ortaya çıkan ve dişlerini göstererek kükremesiyle bütün insanların kaçışmasına sebep olan bir dinozor, başka bir bölümde uzaylılar tarafından kaçırılan ve uzay gemisinden kaçmaya çalışırken kendisini büyütüp kocaman bir deve dönüştüren bir insan, dev bir yumurtanın kırılmış köşesinden bakan büyük bir göz veya uzaylı karakterlerin silahlarıyla ışınlar göndererek etrafındaki karakterleri ve nesneleri yok ettikleri görüntüler, oyunda her ne kadar esprili bir yaklaşım sergilense de, önerdiğimiz yaşın altındaki ve hassas yapıya sahip çocuklar için ürkütücü olabilir. Çocuklar günlük hayatta uzaylıların gelip onlara zarar vereceklerini düşünebilirler.

ÇİÇEK Öneriyor

Oyunu oynamaya başlamadan önce çocuğunuzla bir ekran süresi belirlemeniz faydalı olabilir. Çünkü her nesneyle etkileşime girmek isterken zamanın nasıl geçtiğini anlamayabilir ve ekran süresini aşabilir.

Çocuğunuzun İngilizce bilgisi yetersiz kalıyorsa, ona haber programında geçen diyalogları aktarabilir ve nesneler ile karakterleri bulmak için kullanabileceği ipuçları hakkında bilgi verebilirsiniz.  

Çocuğunuzun nesneleri ve karakterleri bulma konusunda desteğe ihtiyaç duyduğunu fark ederseniz ona yardımcı olabilir ve ipuçlarını beraber yorumlayabilirsiniz. İlginç bulduğunuz nesne ve karakterlerin üzerlerine tıklayarak, onların yaptıkları hareketler ve çıkardıkları seslerle eğlenebilirsiniz.

Çocuğunuzun sadece belirli sayıdaki nesneyi bulup sonraki bölümlere geçme eğiliminde olduğunu fark ederseniz, onu bölümlerdeki bütün gizli nesneleri bulmaya teşvik ederek, sabır göstermek ve hedefe ulaşmaya çalışmak gibi becerilerini geliştirmesine destek verebilirsiniz.

Çocuğunuza “Uzayı merak ediyor musun? Uzayda neler olabilir, orada yaşayan canlılar var mıdır? Evrende başka canlıların olduğunu düşünmek neler hissettirir? Uzaya gitmek ister misin?” gibi sorular sorarak, aldığınız cevaplara göre gerekli gördüğünüz noktalarda çocuğunuzun merakını giderebilir veya varsa kaygılarını yatıştırabilirsiniz.

Çocuğunuzun uzaylılara ve uzaya dair ilgisi varsa, birlikte astronomi ve uzay bilimlerine ilişkin araştırmaları inceleyebilir, uzayla ilgili yaşına uygun filmler izleyebilir, kitaplar okuyabilirsiniz. (Örneğin:https://www.cocukicinicerik.com/incelemeler/kitaplar/stephen-hawking-ve-arkasli-arkadasim)

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun