Dijital Oyun
Influent (Etkili)

Influent (Etkili)

4 star 4 star

8 + Yaş

Dijital Oyun

Influent, oyuncuları bir evin odalarında gezdirerek, seçtikleri nesnelerin, öğrenmek istedikleri dildeki kelime karşılıklarını ve telaffuzlarını öğreten bir dil öğrenme oyunu.

Künye

 • Tür : Eğitim
 • Platform : Microsoft Windows, Linux, MacOS, Steam, Humble Store
 • Ücreti : Fransızca, Korece ve İtalyanca Ücretsiz; Diğer 20 dilin her biri 69,99 TL / 18 TL / 147, 66 TL (Platforma Göre Fiyatı Değişiyor)
 • Çıkış Tarihi : 20 Mart 2014
 • Dil : 23 Dil Seçeneği
 • Türkçe Dil Seçeneği : Yok
 • Oyun İçi Satın Alma : Farklı Diller Satın Alınabiliyor
 • Geliştirici : Rob Howland
 • Geliştirici Firma Web Adresi : https://playinfluent.com
 • Yayıncı : Three Flip Studios
 • Oyunun Bağlantı Linkleri : https://apps.apple.com/tr/app/influent/id1556742708?l=tr https://store.steampowered.com/app/274980/Influent/ https://www.humblebundle.com/store/search?sort=bestselling

İçinde Neler Var?

Temalar
 • Eğitici Öğeler
Oyun 23 dilde kelimelerin karşılıklarını ve telaffuzlarını sunuyor. Bazı nesnelerle birlikte o nesneyi tanımlayabilecek sıfatlar ve tamamlayabilecek fiiller de paylaşılıyor.
Beceriler
 • Hafıza
Oyuncunun öğrendiği her on kelime bir listeye kaydediliyor. Oyuncu isterse hafızasında tuttuğu kelimelerle ilgili bu liste üzerinden kendisini test edebiliyor. Ekranda oyunun listeden rastgele seçtiği kelime gösteriliyor, telaffuzu paylaşılıyor ve oyuncudan kelimenin tanımladığı nesneyi bulması isteniyor.
Bilmenizde Fayda Var
 • Reklam/Tüketime Özendirme
Oyun yüklenirken ekranda geliştirici firmanın diğer ürünlerine ait reklamlar yapılıyor.

Oyun Hakkında

Oyunun kurgusu şu hikâye ile başlıyor: Bağımsız bir mucit olan Andrew Cross, "SanjigenJiten" adını verdiği mobil bir dil öğrenme cihazı geliştirir. Bu cihaz, bir nesnenin üzerine tutulduğunda, istenilen dildeki karşılığını paylaşmaktadır. Andrew, onu bir teknoloji şirketine tanıtmak için gittiğinde cihazı çalınır. Cihazın çalındığını ve aslında onun kendi buluşu olduğunu kanıtlamak için orijinalinden daha da iyi bir versiyonunu geliştirir ve çevrimiçi bir kampanya başlatır; oyunu oynayan kişilerden bu kampanyaya katılarak, cihazı deneyip ne kadar yararlı bir icat olduğunu kanıtlamasına yardımcı olmalarını ister.

Oyunda, nasıl ilerlenmesi gerektiğini gösteren çeşitli yönergeler sunulur ve oyuncular yardıma ihtiyaç duyduklarında uçan bir robot, onlara ne yapılması gerektiğine dair bilgi verir. Fransızca, Korece ve İtalyanca dilleri ücretsiz olarak öğrenilebilirken diğer diller ücretlidir.

Oyuncu öncelikle öğrenmek istediği dili seçer. Ardından kendini üç boyutlu bir evin içinde bulur. Evdeki tüm eşyaları rahat keşfedebilmek için hem uçan bir robotun perspektifiyle farklı açılardan tüm odaları ve eşyaları görebilmekte hem de odaları dolaşarak mucit Andrew’un gözüyle bakabilmektedir. Yatak odasına, mutfağa, oturma odasına ve tuvalete giderek, nesnelere tıklayıp isimlerinin yazılışlarını ve telaffuzlarını öğrenir ve sonra bu kelimeleri bir listeye kaydeder.

Liste 10 kelimeye ulaşınca, oyuncu kelimeleri öğrenip öğrenmediği konusunda kendisini bu liste üzerinden test edebiliyor. Tüm oyun boyunca oluşabilecek 40’ın üzerindeki listeden birini seçip teste başlayabiliyor. Toplam 5 farklı test modu bulunuyor; Oyun o liste içinden rastgele seçtiği bir kelimenin yazılışını gösterip, telaffuz ediyor ve oyuncudan kelimenin tanımladığı nesneyi bulmasını istiyor. Ya da sadece kelimeyi seslendirerek veya yazılışını göstererek oyuncudan nesneyi bulmasını isteyebiliyor. Bunun yanı sıra klasik modda istenilen kelimeye tıklanarak da nesneler seçilebiliyor. Oyuncu teste başlamadan önce “Ara ve Yok Et” butonunu aktif hale getirerek oyuncak uzay gemisini de devreye sokabiliyor. Uzay gemisine binip, sorulan kelimelerin karşılık geldiği nesneleri lazer ışınıyla ateş ederek de gösterebiliyor. Nesne zarar görmüyor. Bu fonksiyon, daha çok, oyunu çocuklar için ilgi çekici kılmak amacıyla tasarlanmış.

Oyuncu yanlış bir eşyayı seçerse ekranda anadilde kelimenin ne olduğu hatırlatılıyor. 10 kelimelik testin ardından oyuncuya o testte elde ettiği puan gösteriliyor. Oyuncu isterse aynı testi tekrar yapabiliyor ya da yeni nesnelerin isimlerini keşfetmeye devam edebiliyor.

Ebeveyne Notlar

Influent, çocukların, evdeki eşyaların istedikleri dilde kelime karşılıklarını ve telaffuzlarını öğrenebilecekleri bir dil geliştirme oyunu.

Ancak her ne kadar bir oyun olarak tanımlansa da, geleneksel bir bilgisayar oyunundan ziyade, öğretim aracı olarak kullanılabilecek bir uygulama gibi tasarlanmış. Bir senaryosu var, ancak oyuncuyu bir finale taşımıyor. Kurguda sadece yabancı kelime öğretimi hedeflenmiş. Kullanıcı bu oyunla bir dili nasıl konuşacağını öğrenemese de, kelime haznesini geliştirebilir. Çocukların kelimeleri resimlerle eşleştirmelerine ve hangi terimleri öğrenmek istediklerini seçmelerine olanak tanıyan sürükleyici bir öğrenme deneyimi sunuyor.

Oyunda; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca gibi çok konuşulan dillerin yanı sıra Mandarin Çincesi ya da Galce gibi çok da duyulmayan toplam 23 dildeki kelimelerin yazılışlarını ve telaffuzlarını öğrenme şansı sunuluyor. Her ne kadar ağırlıkla evdeki nesnelerin isimleri paylaşılsa da bazı nesnelerle birlikte o nesneyi tanımlayabilecek sıfatlar ve onu tamamlayabilecek fiiller de öğretiliyor. Kelime telaffuzları anlaşılır şekilde yapılıyor. Oyuncu aynı kelimenin telaffuzunu istediği kadar dinleyebiliyor. Oyundan çıkış yapıldığı zaman oyun kaydediliyor ve tekrar oynanmak istendiğinde süre sıfırdan başlatılarak oyuncu kaldığı yerden devam edebiliyor.

Kelime listeleri oluşturulurken istenilen kelime seçilebildiği için, çocuğunuz başlangıçta kolay öğrendiği kelimeleri kaydedip ilk testini bu kelimelerle yapabilir. Nesnelerin ismini doğru bildikçe motivasyonu ve öğrenme isteği artarak daha zor kelimelere hazırlanabilir. Yine aynı oda içindeki eşyalar bir listede toplanırsa, çocuğunuzun çağrışımla hatırlaması daha kolay olacaktır.

Oyunun olumlu taraflarından biri de ekran süresini gösteriyor olması. Oyunda belirli bir süre kısıtlaması olmadığı için, çocukların oyunda ne kadar vakit geçirdiklerini görmeleri faydalı olacaktır.

Evin odalarında dolaşmak ve eşyalarla etkileşim içinde olmak çocukların hoşuna gidebilir ve oyuna daha çok odaklanabilirler. Fakat, sunulan kelimelerin sadece bir evin içindeki nesnelerle sınırlı olması, öğrenme açısından da sınırlı bir fırsat sunuyor. Ayrıca oyunda farklı dil seçenekleri bulunsa da, o dile ait kültürlere dair bilgi edinilebilecek ögelere yer verilmemiş. Oyunda ana dil seçeneği olarak Türkçe bulunmuyor. Oyuncunun yönergeleri ve diyalogları anlaması için farklı bir yabancı dil bilmesi gerekiyor. Bu nedenle, çocuğunuza yönergeleri anlaması için destek vermeniz faydalı olacaktır.

Kelimelerle ilgili test yapılırken küçük olan bazı nesnelerin seçilmesi zor olabiliyor ve yanlışlıkla farklı bir nesne seçilebiliyor. Bu da başarı puanını olumsuz etkiliyor. Ayrıca oyuncu testlerde başarılı olduğunda sadece puanı artıyor ve bir oyun mantığında oyuncuyu ilave bir hedefe taşımıyor. Bu özellikleri, kendini bir oyunun içinde düşünen çocukta hayal kırıklığı yaratarak sıkılmalarına neden olabilir. 

Ücretsiz sunulan dillerle vakit geçirmek istemeyen çocuklar, diğer dilleri denemek ve satın almak isteyebilirler. Bunun yanı sıra oyuna başlarken, seçilen dilin yüklenmesi sırasında   geliştirici firmanın diğer ürünlerinin tanıtımı yapılıyor.

Oyunda, test sırasında sorulan kelimeler ayrıca uzay gemisinin lazer silahıyla ateş edilerek de gösterilebiliyor. Ateş etme sonucunda nesne zarar görmüyor. Bu efekt, oyuna heyecan katıp daha eğlenceli hale getirmeyi amaçlıyor. Ancak lazer ışınlarının eşyalara zarar vermiyor olması, silahın etkisini çocukların gözünde masum gösterip, çocuğun algısında şiddeti normalleştirebilir.  

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuzun aldığı dil eğitimini Influent oyunuyla destekleyebilirsiniz. Evinizdeki eşyaların öğrendiği dildeki karşılığını sorup edindiği bilgileri pekiştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzun yeni öğrendiği kelimeleri belleğinde daha kalıcı hale getirmek için bellek destekleyici ipuçlarından faydalanabilirsiniz. Örneğin, öğrenilen kelimenin benzeri ile ilgili imgeler oluşturabilir ya da yabancı dildeki kelimeleri hatırlamak için Türkçe ses benzeri kelimeleri kullanmasını önerebilirsiniz.  

Çocuğunuza, birden fazla dil konuşmanın ne gibi avantajları olduğunu anlatabilir, onu yeni diller öğrenmeye teşvik edebilirsiniz. Türkçe ile öğrenmeye başladığı yeni dil arasında benzerlik olan kelimelerden örnekler vererek Türkçe’de kullanılan bazı kelimelerin farklı dillerden geldiği bilgisini verebilirsiniz.

Oyunda belirli bir süre kısıtlaması olmadığı için, çocuğunuzla birlikte bir ekran süresi belirlemeniz faydalı olacaktır. 

Oyunda lazer silahla eşyalara ateş edilen bölümlere değinerek çocuğunuza gerçek hayatta herhangi bir araç veya oyuncakla eşyalarınıza zarar vermemesi gerektiğini anlatabilirsiniz.

Oyundaki satın alma ve reklamlar hakkında bilgi vererek çocuğunuzu, bu konularda sizden habersiz işlem yapmaması için uyarabilirsiniz.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun