Dijital Oyun
Carto

Carto

4 star 4 star

8 + Yaş

Dijital Oyun

Şanssızlık sonucu büyükannesinden ayrı düşen Carto’nun tekrar ona kavuşmaya çalıştığı, ilerleyebilmek için de yapboz mantığıyla harita parçalarını birleştirmesi gerektiği, eğitici bir macera oyunu.

Künye

 • Platform : Switch, PS4, Xbox One, Windows
 • Tür : Macera, Bulmaca
 • Çıkış Tarihi : 2020
 • Türkçe Dil Seçeneği : Yok
 • Fiyat : Steam: 32 TL Playstation Store: 189 TL Xbox Store: 56.25 TL
 • Oyun İçi Satın Alma : Yok
 • Riskli İndirilebilir İçerik : Yok
 • Dağıtıcı : Humble Games
 • Geliştirici : Sunhead Games
 • Geliştirici Firma Web Adresi : http://www.sunheadgames.com/

İçinde Neler Var?

Temalar
 • Yardım Etme
Oyunda ilerleyebilmek için, yardıma ihtiyacı olan insanlara ve hayvanlara yardım etmek gerekiyor. Ormanda kaybolan çantayı bulmaktan, üşüyen bir köpeğin üzerine şal örtmeye kadar geniş bir yelpazeye yayılan bu yardımlar çocukları da yardımsever olmaya teşvik edebilir.
Hikâye coğrafi olarak birbirinden farklı adalarda geçtiği için Carto haritalarda ilerledikçe orman, göl, deniz, rüzgâr, lav, buzul gibi pek çok doğal yapıyla karşılaşıyor ve bunlar hakkında bilgiler ediniyor.
Ziyaret edilen yerlerde insanlar ve hayvanlar doğal ortamda birlikte mutlu bir yaşam sürüyorlar. Oyunda ilerlemek için de ihtiyacı olan hayvanlara yardım etmek gerekiyor.
Carto, gittiği adalarda farklı topluluklar ve onların kültürel özellikleriyle tanışıyor.
Gittiği yerlerde karşılaştığı insanlar Carto’yu çok güzel karşılıyor, evlerine davet ediyor ve ikramlarda bulunuyorlar.
Oyunun büyük bölümünde ana karakterin arkadaşlarıyla iletişimleri, yardımlaşmaları, birbirlerine duydukları sevgi ve verdikleri değer ön plana çıkıyor.
Beceriler
 • Problem Çözme
Carto, yapboz temelli bir macera oyunu. Oyunun mekaniği, içinde bulunulan durumdan çıkış yolu aramak ve problem çözmek üzerine kurulu. Oyunda, ilerlemek için yapboz parçalarını doğru şekilde yerleştirmek, gidilmesi gereken yönü rüzgârı hesaba katarak belirlemek, verilen ipuçlarını takip ederek yeni keşifler yapmak gibi, çocukları alışılagelmişin dışında düşünmeye yönlendiren öğeler yer alıyor.
Oyunda ilerleyebilmek için çevredeki elementlere ve oyundaki diğer karakterlerin verdiği ipuçlarına dikkat etmek gerekiyor. Dikkatten kaçan bir detay, oyunun tıkanmasına yol açabiliyor.

Oyun Hakkında

Carto, yapboz bulmaca mekaniğine sahip bir macera oyunu. Haritacılık mesleğine sahip büyükannesi ve Carto bir hava aracında seyahat ederken şiddetli bir fırtınaya yakalanıyorlar.  Carto hava aracından düşüyor ve kendini bir adada buluyor. Oyuncudan, Carto’nun rolünü üstlenerek onu içinde bulunduğu zorlu durumdan kurtarması ve haritadaki parçaları tamamlayarak tekrar büyükannesine ulaştırması bekleniyor.   

Oyunda farklı aşamalar bulunuyor. Her aşamada, Carto’nun büyükannesine kavuşmasını sağlayacak haritanın farklı bir parçasını bulmak ve birleştirmek gerekiyor. Parçalar düzenlenip şekillendirildikçe yeni yolların, bulmacaların ve hikayelerin kilidi açılıyor. Bu mekanik son derece basit gibi görünse de, oyun ilerledikçe oyuncunun karşısına farklı bakış açılarında düşünmeyi teşvik eden, akıllıca tasarlanmış yeni bulmacalar çıkıyor. Örneğin; oyunun başında küçük kare şeklindeki parçaları bir araya getirmek yeterli olurken, ilerleyen aşamalarda parçaların boyutları ve birleştirme sistemleri farklılaşıyor, haritayı oluşturmak daha karmaşık hale geliyor.

Carto, bu macerada birbirinden oldukça farklı yerlerde geziyor; uçsuz bucaksız bir kum çölü, ağaçlarla dolu bir orman, mavi bir okyanus, karla kaplı buzullar, sıcak volkanik bölgeler… Her yerin sahip olduğu özellikler ve bunlarla nasıl başa çıkılabileceği oyuncuya anlatılıyor. Örneğin, develerin uzun süre susuz kalabildikleri, kaktüslerin aslında suyla dolu olduğu, sıcak su buharının nasıl bir basınç kuvvetine sahip olduğu ya da rüzgâr kullanılarak okyanusta nasıl ilerlenebileceği gibi. Ayrıca büyükanne de zaman zaman Carto’ya yol gösterici mektuplar göndererek bulunduğu yeri paylaşıyor ve Carto’ya parçaları bulabilmesi için ipuçları veriyor. Arkadaşı Shianan ve diğerleri de haritaları bulmak için ona destek oluyor.

Ebeveyne Notlar

Carto, içinde arkadaşlık, hayvan sevgisi, misafirperverlik ve yardım etme kavramlarıyla ilgili pozitif mesajların olduğu, macera dolu bir oyun. Problem çözme ve dikkat becerilerinin de gelişimini destekliyor. Hepsi çok sempatik olan karakterlere eğlenceli, esprili ve bilgi içeren diyaloglar yazılmış.

Carto, yaptığı yolculukta yeni kültürlerle tanışıp, farklı arkadaşlar ediniyor. Tanıştığı yeni kişiler yolculuğunda ilerleyebilmesi için gereken ipuçlarını bulmak ve ilerleyeceği haritaları oluşturmak konusunda ona yardım ediyorlar. Bu esnada Carto da onlara evlerini bulmak ve kaybolan koyunlarını bulup toplamak gibi çeşitli görevlerde yardımcı oluyor. Oyun bu unsurlarla yardımlaşmanın önemine dikkat çekiyor.

Ancak oyunda geliştirilmesi gereken bazı alanlar göze çarpıyor. Örneğin, tanıştığı karakterler duygu ve düşüncelerini samimi bir şekilde konuşma baloncukları içindeki cümlelerle dile getirirken, Carto onlara çoğunlukla sadece emojilerle cevap veriyor. Oyundaki görevleri tamamlamak ön planda olduğu için, diğer karakterlerle fazla zaman geçirmesi de mümkün olmuyor. Bu hususlar iletişimi tek taraflı ve zayıf kılıyor. Ayrıca oyundaki hikayeler çok derinleşmiyor. Büyükannesini bulmak istemesi dışında Carto’yla ilgili bir bilgi sunulmuyor. Bunlar, hikâyeyi bütüncül olarak kavramayı ve bazı noktalarda bağlantı kurmayı zorlaştırabiliyor.

Carto her ne kadar basit bir oyun gibi görünse de bir noktadan sonra oyunun yapboz mekaniği zaman zaman küçük yaştaki çocukların çözemeyeceği zorluğa ulaşıyor. Örneğin doğu yönüne gitmek isteyen bir karakteri doğuya götürmek için karakteri değil, üzerinde durduğu harita parçasını bir kare sağa taşımak gerekiyor. Ya da oyunda bazı ipuçları diyaloglar aracılığıyla veriliyor. İp uçları net anlaşılmadığı takdirde haritayı oluşturmak için denemeler yapmak gerekiyor.

Carto’nun büyükannesinden ayrı düşmesi ya da arkadaşı Shianan’ın gelenekleri gereği 15 yaşında ailesinden ayrılmak zorunda olması da bazı hassas çocukların üzülmesine neden olabilir.

Oyun yön tuşları, space, tab ve enter tuşlarıyla oynanıyor. Oyundaki yaşam alanları pastel tonlarda, renkli görsellerle resmedilmiş. Sevimli grafikleri olan oyunda, doğa sesleri ve kulağa hoş gelen müzikler kullanılmış. Oyunun mizik albümü indirilerek satın alınabiliyor. 

Oyunda dokuz farklı dil seçeneği mevcut, fakat oyunun Türkçe dil desteği bulunmadığı ve yazılı olan diyaloglardaki ipuçlarıyla ilerlemek gerektiği için orta seviyede İngilizce bilgisi gerekiyor.

ÇİÇEK Öneriyor

Carto, çocuklarıyla birlikte oynamak için bir oyun arayan ebeveynlerin değerlendirebileceği keyifli bir macera ve bulmaca oyunu. Ancak, çocuğunuzun oyunu oynayabilmesi için okuma-yazma bilmesi ve orta seviyede İngilizce’ye sahip olması gerekiyor. Bu konulardaki seviyesine göre ihtiyaç duyduğu noktalarda çocuğunuza açıklama desteği sunabilirsiniz.

İlerledikçe oyunun zorlaşması, çözüm üretemediği takdirde çocuğunuzun sıkılmasına neden olabilir. Bunu fark ettiğinizde ona yardım edebilir, destekleyici ipuçları verebilirsiniz.

Oyunda çocuğunuzun dikkatini arkadaş, doğa ve hayvan sevgisinin yer aldığı bölümlere çekerek bu konulardaki düşüncelerini sorabilir, siz de kendi görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Büyükannesi Carto’ya mektuplar gönderiyor ve başaracağına dair inancını dile getiriyor. Siz de hem oyunda hem de günlük hayatta çocuğunuzun yaşadığı zorluklar sırasında ona, üstesinden gelebileceğine inandığınızı söyleyebilir ve bunu davranışlarınızla gösterebilirsiniz.

Shianan’ın gelenekleri gereği 15 yaşında ailesinden ayrılmak zorunda olduğu bölümü hatırlatarak ayrılık konusu üzerine konuşabilirsiniz. Çocuğunuzun bu konuda kaygılı olduğunu hissederseniz, ona kaygısını anladığınızı belirtebilir, sarılarak yalnız olmadığını ve onu çok sevdiğinizi dile getirebilirsiniz.

Oyundaki örnekler üzerinden yola çıkarak çocuğunuzla, ailenizde ve kültürünüzde uygulanan gelenek-görenekler hakkında sohbet edebilir, birlikte bu geleneklerin uygulanma amacını ve önemini değerlendirebilirsiniz.

 

 

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun