Dijital Oyun
Beach Skater

Beach Skater

3 star 3 star

6 + Yaş

Dijital Oyun

Oyuncunun, sahilde ahşap bir iskele üzerinde kaykayıyla ilerlerken karşısına çıkan engellerle itme, çekme ve sürtünme gibi kuvvet türlerinin mantığını kavrayabileceği, macera içerikli bir platform oyunu.

Künye

 • Platform : IOS - Android
 • Tür : Eğitici - Macera
 • Türkçe Dil Seçeneği : Yok
 • Dil : İngilizce
 • Ücreti : Yok
 • Geliştirici : Bucked Games
 • Geliştirici Firma Web Adresi : https://buckedgames.com
 • PEGI Değerlendirmesi : 3

İçinde Neler Var?

Temalar
 • Kuvvet Türleri
Çocuklar, oyunda karşılaştıkları engeller aracılığıyla itme, çekme ve sürtünme gibi kuvvet türlerinin mantığını kavrayabilirler.
Beceriler
 • Düşünme ve Akıl Yürütme
Oyunda engellerle mücadele ederken uygun hamleleri yapmaya çalışmak, çocukların düşünme ve akıl yürütme becerilinin gelişimini destekleyebilir.
Oyuncunun, karşısına çıkan çeşitli engelleri aşması ve su şişelerini toplayabilmesi için doğru zamanda doğru hamleyi yapması gerekiyor. Bu süreçte dikkatli olmak ve oyuna odaklanmak büyük önem taşıyor.
Bilmenizde Fayda Var
 • Reklam/Tüketime Özendirme
Başında, sonunda ve oyun sırasında farklı uygulama, oyun veya markaların reklamları gösteriliyor. Bunlardan bazıları da yaşlarına uygun olmayan ürünleri kapsıyor.

Oyun Hakkında

Beach Skater; oyuncunun, kaykayı ile deniz kenarında ahşap bir iskele üzerinde kayarken karşısına çıkan engellere rağmen denize düşmeden hedefe ulaşmaya çalıştığı macera içerikli bir platform oyunu.

Oyuncunun karşısına kimi zaman rüzgarıyla iterek denize düşürmeye çalışan rüzgâr gülleri kimi zaman kendine doğru çeken mıknatıslar kimi zaman da yumruk atarak iten mekanizmalar çıkıyor. Oyuncunun tüm bu engelleri aşıp iskelenin sonuna ulaşabilmesi için sağa-sola kayması ya da havaya zıplaması gerekiyor. Bu engeller ve yapılması gereken hamleler aracılığıyla çocuklar itme, sürtünme ve çekme gibi kuvvet türlerini deneyimleyebiliyorlar.

Oyuncu bir yandan engellerden kaçıyor, bir yandan da çevredeki su şişelerini topluyor. Şişelerdeki suyla sırtındaki su tabancasını dolduruyor ve iskelenin sonuna ulaştığında karşısına çıkan pembe, yeşil, mavi gibi renklere sahip insanlara su fışkırtarak olabildiğince fazla sayıda insanı suya düşürmeye çalışıyor. Ne kadar çok insan düşerse, o kadar çok altın kazanıyor. Altınlarla yeni kaykay, şapka gibi aksesuarlar alabiliyor. Oyunda iskele sonuna ulaşıldıkça seviye atlanıyor. Seviyeler ilerledikçe de karşılaşılan engeller çeşitleniyor. Fakat oyun “endless” olarak bilinen, “sonu gelmeyen” bir sistemle kurgulandığı için belirli bir bölüm sayısı bulunmuyor.

Oyunun dili İngilizce. Karakter engellerle karşı karşıya geldiği zaman ekranda “Pull force of magnet (Mıknatısın çekme kuvveti)”, “Push force of wind (Rüzgarin itme kuvveti)”, “Friction Force (Sürtünme kuvveti)” gibi yazılı notlarla hangi engelin hangi kuvvet türünü içerdiği belirtiliyor. Ancak bu ifadeler dışında oyunda herhangi bir yönerge ya da bilgilendirme bulunmuyor.

Ebeveyne Notlar

Beach Skater, çocukların itme, çekme ve sürtünme gibi kuvvet türlerine dair fikir edinmelerine yardımcı olabilecek bir platform oyunu. Çocuklara, formüllerle açıklandığında sıkıcı olabilecek bir konuyu eğlenceli bir yolla deneyimleme imkânı sunuyor. Çocuklar hangi engelin hangi kuvvet türünü içerdiği ve bu kuvvet türüne karşı hangi hamleleri yapmak gerektiği konusunda fikir sahibi olabilirler.

Kuvvet türlerini kavramak ve buna uygun hamleye karar vermek, düşünme ve akıl yürütme becerilerinin gelişimine katkı sağlayabilir. Bu süreç çocukların oyuna odaklanmalarını da gerektiriyor. Engellere takılıp denize düşseler de, yeniden başlayıp o engeli aşmaya çalışmak dikkat becerilerini de geliştirebilir.

Ancak oyunda çocukların motivasyonunu olumsuz etkileyebilecek unsurlar da var. Oyunun geçtiği mekân ya da karşılaşılan engeller çok çeşitlendirilmemiş. Diğer yandan, oyunun bir hikayesi de yok; oyunun hedefi ve oyuncuların neler yapması gerektiği açıklanmıyor. Çocuklara kuvvetlerin etkileri deneyimletilmeye çalışılsa da kuvvet türleri hakkında bilgi verilmiyor. Hangi kuvvet olduğu sadece ekrana yansıyan İngilizce kelimelerle tanımlanıyor. Çocuklar okulda kuvvet türlerini öğrenmişlerse ve İngilizce biliyorlarsa, oyun sayesinde bu alanda pratik yapıp bilgilerini pekiştirebilirler. Ancak henüz öğrenmemişlerse ve İngilizce bilmiyorlarsa oyunun hedeflediği kazanımları fark etmeden, sadece engelleri aşmaya odaklanabilirler. Benzer şekilde, oyunda engeller karşısında hangi hamleyi yapmak gerektiğine dair bir ipucu sistemi bulunmadığı için çocuklar bazı engellerde takılabilir ve oyuna karşı ilgilerini kaybedebilirler.

Bunların yanı sıra oyun Android ve İOS cihazlarda farklılıklar gösteriyor. İOS cihazlarda bir sıkıntı gözlenmezken Android cihazlarda tuşların kontrolünde zorluk yaşandığı için parkurlarda ilerlemek oldukça güçleşebiliyor. Öte yandan Android cihazlarda reklam gösterimi bulunmazken İOS cihazlarda yetişkinlere yönelik uygulama, oyun ya da markalarla ilgili reklamlara da yer veriliyor. Oyuncu her denize düştüğünde, bir reklam gösteriliyor. Bazı reklamlar geçilebilirken, bazıları belirli bir süre izlenmeden oyuna devam edilemiyor. Çocuklar bu reklamlardan etkilenerek yaşlarına uygun olmayan içerikleri de indirmeyi deneyebilirler.

ÇİÇEK Öneriyor

Çocuğunuz kuvvet türlerini öğrenmişse, ‘’Kum üzerinde ilerlerken hangi kuvvet türüyle karşılaştın?’’ gibi sorular sorarak öğrendiği bilgileri pekiştirebilirsiniz. Henüz öğrenmemişse, oyundaki engellerden örnekler vererek kuvvet türleri hakkında bilgi verebilirsiniz.

Oyundaki bazı engelleri aşmak zaman alabilir. Oyunu birlikte oynayıp, nasıl akıl yürütebileceği konusunda destek vererek çocuğunuzun motivasyonunu yükseltebilirsiniz.

Oyunda bulunan, deniz üstüne kurulmuş ince parkurda kaykayla ilerleme, su tabancasıyla insanları denize düşürme gibi görevler eğlence amaçlı tasarlansa ve karakterler zarar görmeseler de, gerçek hayatta bunların ne tür sonuçlar doğurabileceğini anlatarak çocuğunuzu uyarabilirsiniz. Çocuğunuz kaykay kullanmayı seviyorsa, güvenli şekilde kullanması için nelere dikkat etmesi ve hangi önlemleri alması gerektiği konularında birlikte araştırma yapabilirsiniz 

Oyuna başlamadan önce reklamlar hakkında konuşabilir, ona, sizden habersiz satın alma işlemi yapmaması gerektiğini hatırlatabilirsiniz.

Oyunda herhangi bir süre sınırlaması bulunmadığı için oyuna başlamadan önce çocuğunuzla birlikte bir ekran süresi belirlemeniz faydalı olacaktır.

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun