Dijital Oyun
Alex Kidd in Miracle World DX

Alex Kidd in Miracle World DX

3 star 3 star

10 + Yaş

Dijital Oyun

Alex Kidd isimli dövüşçünün Radaxian halkını kurtarmaya çalıştığı ve zorlayıcı mekaniği nedeniyle dikkat, odaklanma, akıl yürütme becerilerinin yoğun kullanımını gerektiren bir platform oyunu.

Künye

 • Tür : Platform (Aksiyon, Macera)
 • Platform : PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox X/S, Switch
 • Çıkış Tarihi : 22 Haziran 2021
 • Ekran Süresi : 6 Saat
 • Dil : Almanca, Fransızca, Japonca, Korece, Portekizce, Rusça, Çince, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca
 • Türkçe Dil Seçeneği : Yok
 • Fiyat : 69,99 TL (Steam), 179,00 TL (PS), 56,25 TL (Xbox)
 • Oyun İçi Satın Alma : Yok
 • İndirilebilir İçerik : Yok
 • Dağıtıcı : Merge Games
 • Geliştirici : Jankenteam
 • PEGI Değerlendirmesi : 7
 • Geliştirici Firma Web Adresi : www.mergegames.com/alex-kidd-in-miracle-world-dx
 • Oyunun Bağlantı Linkleri : store.steampowered.com/app/1333470/Alex_Kidd_in_Miracle_World_DX https://store.playstation.com/tr-tr/product/EP1121-PPSA02664_00-0ALEXKIDDDXEUPS5 https://www.xbox.com/tr-TR/games/store/alex-kidd-in-miracle-world-dx/9P8K6ZZ71SX5 https://www.nintendo.com/store/products/alex-kidd-in-miracle-world-dx-switch/

İçinde Neler Var?

Beceriler
 • Dikkat
Oyun boyunca hemen her bölüme gizlenmiş bir nesneyi bularak sanal rozet kazanılabiliyor. Ayrıca, oyunda ölmemek için oyuncunun karşılaştığı canavarlara veya tehlikeli nesnelere temas etmekten kaçınması gerekiyor. Bunlar için oyuncunun dikkatli ilerlemesi çok önemli.
Alex ilerleyebilmek için onu engelleyen platformları yumruğuyla kırıyor. Oyuncunun hangi platformun kırılması gerektiğini bulması ve doğru hamleyi yapması için düşünmesi ve akıl yürütmesi gerekiyor.
Bazı bölümlerin sonunda düşmanla taş-kâğıt-makas oynanıyor. Düşmanın hangi simgeyi seçeceği kısa süreliğine kendi düşünce balonuna yansıyor. Genellikle de aynı sembolü seçiyor. Oyuncunun takip edip, kısa süreliğine görünen bu nesneyi hafızasında tutması gerekiyor.
Bilmenizde Fayda Var
 • Şiddet/Korku
Alex oyun boyunca akrep, ejderha, yarasa, maymun, boğa, goril gibi hayvanlarla ve bazı tuhaf görünümlü yaratıklarla savaşıyor. Düşmanlarını yok etmek için yumruğunu kullanıyor ve bomba, ateş gibi malzemelerden yararlanıyor. Bölüm sonlarında da yumruk yumruğa savaşması gereken büyük düşmanlar çıkıyor karşısına. Alex, oyunda goriller, ejderhalar ve vahşi kuşların yanı sıra yıldırım atan bulutlar, hareketli ateşler ve tuhaf görünümlü yaratıklarla da mücadele ediyor. Bazı çocuklar için bu karakterler ürkütücü olabilir.

Oyun Hakkında

Oyun, temelde pek çok kişinin bildiği Super Mario’ya çok benziyor. 1986 yılında tasarlanarak piyasaya sürüldü. 2021 yılında yeni HD grafiklerle daha parlak ve renkli hale getirilerek müzikler çeşitlendirildi; yeni seviyeler, “Sınırsız Can” özelliği ve oyunu kaydetme özelliği de eklenerek güncellendi.

Oyun, Aries gezegeninde yaşayan Alex Kidd isimli dövüşçünün, Janbarik Gezegeni İmparatoru Janken ile olan mücadelesini konu ediyor. Janken, Radaxion kralını mağlup edip eşini, oğlunu ve gelinini kaçırmış, krallığın halkını da taşa dönüştürmüştür. Dövüş disiplininde ustalaşmak için eğitim gören Alex, pratik yapmak amacıyla dövüşürken, rakiplerinden Radaxion ülkesinin başına gelenleri öğrenir ve onları kurtarmaya karar verir. Bu amaçla çıktığı yolculukta bir bilgeden, küçükken kendisinin de Janken tarafından kaçırıldığını ve aslında Radaxion krallığının kayıp prensi ve tahtın varisi olduğunu, kurtarmak istediği kralın ve ailesinin de kendi ailesi olduğunu öğrenir.

Oyun 17 bölümden oluşuyor. Alex’i canlandıran oyuncu, bu bölümlerde dağlardan köylere, ıssız çöllerden büyük kalelere, sualtından ormanlara kadar birçok farklı yerde mücadele ediyor. Buralarda küçük ejderhalar, vahşi kuşlar, maymunlar, akrepler, kurbağalar gibi hayvanlar ve yıldırım atan bulutlar, hareketli ateşler ve tuhaf görünüşlü yaratıklarla karşılaşıyor. Bazen ekranın en tepesinden en aşağı inmeye çalışıyor, bazen sualtında yüzüyor bazen de helikopter, motosiklet veya uçak kullanarak ilerlemeye çalışıyor. Oyun boyunca yoluna çıkan altınları toplayarak motosiklet, helikopter, yüzük gibi nesneler satın alıp, bunlarla düşmanlarını yok ediyor.

Bölümlerin sonunda Alex’in karşısına boğa, goril gibi yumrukla alt edilmesi gereken hayvanlar ve taş-kâğıt-makas oynayarak yenilmesi gereken Janken ile generalleri çıkıyor. Mücadelede generallerin hangi sembolü seçeceklerini kafalarının üstündeki düşünce balonuna bakarak anlamak mümkün. Ancak düşünce balonu ekranda çok kısa bir süre kaldığı için oyuncunun bu simgeyi hafızasında tutup kendi hamlesini buna göre belirlemesi gerekiyor. Generaller alt edildikten sonra oyunun ilerleyen bölümlerinde onlarla tekrar karşılaşılıyor ve bu kez onlarla yumruk yumruğa dövüşülmesi gerekiyor.

Alex oyunun başlangıcında üç cana sahip oluyor. Karşılaştığı düşmanlar ve tehlikeli nesnelere en küçük bir temasta ölüyor ve bir melek olup gökyüzüne yükseliyor. Her öldüğünde, oyun en son kayıt noktasına geri dönüyor. Üç canı tükendiğinde ise, bölüme en baştan başlaması gerekiyor. Düşmanların kafasına atlanamıyor, çünkü en küçük bir temasta Alex ölüyor. Aynı şey lav, ateş, sivri kazıklar gibi tehlikeli nesneler için de geçerli. Bu da oyunu oldukça zorlaştırıyor. Oyun, oyuncunun geldiği aşamayı sadece bölüm sonlarında kayıt alıyor. Oyun bölüm sonuna gelmeden kapatıldığında, tekrar bir önceki bölümden başlanması gerekiyor.

Alex tüm bölümleri geçer ve son bölümde Janken ile olan taş-kâğıt-makas mücadelesini kazanırsa, taşlaşmış olan halkını eski haline çevirebiliyor. Annesi, kardeşi ve onun nişanlısı kurtuluyor. Ancak babasını bulamıyor. Krallığın başına geçiyor ve oyun sona ererken babasını bulmak için yeni maceralara atılacağını söylüyor. 

Oyuncu oyunu tamamladıktan sonra istediği bölümleri tekrar baştan oynayabiliyor, bölüm sonu canavarlarıyla arka arkaya taş-kâğıt-makas turnuvası düzenleyebiliyor ya da tek bir tuşla grafikleri eski haline dönüştürüp oyunun ilk çıkan klasik (Retro) versiyonuna geçiş yapabiliyor.

Ebeveyne Notlar

Alex Kidd in Miracle World DX, taşlaştırılmış olan halkını eski yaşamına kavuşturmak için düşmanlarıyla cesurca mücadele eden Alex Kidd’in yönetilmesi gerektiği; bu yapılırken de odaklanma, düşünme ve akıl yürütme becerilerinin aktif şekilde kullanıldığı bir macera ve aksiyon oyunu.

Oyun, bolca aksiyon ve maceranın yanı sıra taş/kâğıt/makas gibi farklı bir mücadele türü de içeriyor. Bu durum oyuna hem daha fazla renk hem de eğlence katmış. Her ne kadar düşmanları yenip, taşlaşmış halkı eski yaşamlarına kavuşturmak gibi basit görünen bir hedefi olsa da, zorlayıcı mekaniklere sahip. Alex, oyun boyunca üzerine zıplanması gereken küçük platformlarla karşılaşıyor. Ancak, oyunun mekaniği açısından Alex karakterinin hareketlerini kontrol etmek oldukça zor. Oyuncu, özellikle zıplarken, Alex ile platform arasındaki mesafeyi ayarlamakta güçlük yaşayabiliyor. Bazen zıplamalar kısa kalabiliyor ya da fazla uzağa zıplandığı için platform ıskalanabiliyor. Her iki durumda da Alex düşüp ölüyor. Platforma ulaşmak mümkün olsa da bazen Alex’in ayakları kayıp düşebiliyor.

Bu zorlukları en aza indirmek için menüden iki ayar açmak gerekiyor. Birincisi, Alex’in düşmanlara biraz daha yaklaşmasını sağlıyor ve bu sayede düşmanların ya da engellerin yanlarına gelir gelmez ölmüyor. İkincisiyse, Alex’in ayaklarının kaymasına engel oluyor. Ancak bu özellikler açıldığında, ne yazık ki Alex’in kayarak gizli yerlere girme yeteneğinden vazgeçilmiş oluyor. Ek olarak “sonsuz can” özelliğini açarak oyunu daha kolay hâle getirmek de mümkün. Fakat bu özellik açıkken oyunda ödül kazandıran başarımların bazılarını toplayamıyoruz.

Oyundaki vahşi hayvan ve canavarlarla savaşmak için Alex yumruk, bomba ve ateş kullanıyor. Düşmanlar da Alex’i yok etmek için kendi güçlerini ve teçhizatlarını kullanıyorlar. Mücadele sahnelerinde kan gösterilmiyor, düşmanların her biri bir darbede buhar olup yok oluyor. Ancak, hedefe ulaşmak için yapılması gereken görevlerin çoğunluğunun şiddet içermesi ve oyun içi diyaloglarda zaman zaman "lanet olsun" ifadesinin kullanılması çocuklar için olumsuz örnek oluşturabilir. Oyundaki bazı karakterlerin ürkütücü görünümleri de önerdiğimiz yaşın altındaki çocukların endişelenmesine neden olabilir. Ayrıca Alex her can kaybettiğinde kanatları olan bir melek olup gökyüzüne yükseliyor. Bu durum, önerdiğimiz yaşın altındaki bazı çocukların ölüm hakkında kafa karışıklığı yaşamalarına sebep olabilir.

Oyun ortalama 6 saat kadar sürse de, bölümleri baştan oynama ya da bazı bölümleri istediğiniz kadar tekrar etme fırsatı olduğu için bir süre kısıtlaması bulunmuyor. Bu durum, çocukların ekran karşısında uzun süreler geçirmelerine neden olabilir. Oyunun Türkçe dil desteği de yok. Oyunun hikayesinin konuşma balonlarındaki metinlerde anlatılması nedeniyle çocuklar oyunun hikayesini anlamakta ve ne için mücadele edildiğini kavramakta güçlük yaşayabilirler.

Oyun sadece bölüm sonlarında kayıt alıyor. O nedenle çocuğunuza oyunu kapattırmak isterseniz bölümü bitirmesini beklemeniz yerinde olacaktır. Bu sayede o ana kadar kaydettiği aşama kaybolmamış olur. İndirilebilir içerik ve oyun içi satın almanın bulunmadığı oyunda, oyuncular, istedikleri an tek bir tuşla oyunun eski sürümüne de geçiş yapabiliyorlar. Çocuklar bunu deneyimleyerek, benzerlikleri ve farklılıkları karşılaştırabilir, grafiklere bakarak 80’lerden günümüze teknolojinin nasıl geliştiğine dair fikir edinebilirler.

ÇİÇEK Öneriyor

Oyunu çocuğunuzla birlikte oynayabilir, yazılı diyalogları anlamakta zorlandığını hissederseniz çeviri yaparak destek verebilirsiniz.

Çocuğunuza oyunun hangi versiyonunu daha çok sevdiğini sorabilir, her iki versiyonda da ilginizi çeken noktaları konuşabilir ve aralarındaki farkları anlamaya çalışabilirsiniz.

Oyunda çocuğunuzu zorlayan durumların neler olduğunu ve onlarla nasıl başa çıktığını konuşarak, baş etme becerileri hakkında fikir edinebilirsiniz. Örneğin, oyunda çocuğunuzun tüm canları bittiğinde oyunun en başına dönmek zorunda olmasının ona nasıl hissettirdiği ve sürekli kaybettiğinde nasıl tepkiler verdiği üzerine sohbet edebilirsiniz.

Oyunda zorluklarla ve kötülüklerle başa çıkma yolu olarak şiddet kullanılıyor. Çocuğunuza günlük hayatta kötü insanlarla ya da zor durumlarda baş etmek için neler yaptığını sorabilir ve ona sorunları çözmede şiddet kullanmanın sağlıklı bir başa çıkma yolu olmadığını anlatabilirsiniz. Birlikte sorunları ne şekilde çözebileceğine dair fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Çocuğunuzun Uzakdoğu sporlarına ilgisi varsa, onu bu konuda cesaretlendirebilirsiniz. Oyunda kullanılan şiddetin aksine, bu spor dalı aracılığıyla duygularını düzenlemeyi, odaklanmayı ve duygularını uygun yollarla yansıtmayı öğrenebilir.

Oyunda belirli bir süre kısıtlaması olmadığı için, çocuğunuzla bir ekran süresi belirlemeniz faydalı olacaktır.  

YORUM & DEĞERLENDİRMEBENZER İÇERİKLER

X

Çocuğunuz için uygun olabilecek içerikleri bulun